Stomatolog radzi – Jak dbać o zęby swojego dziecka?

Stomatolog radzi – Jak dbać o zęby swojego dziecka?

Wizyta u stomatologa nie musi być dla dziecka trudnym przeżyciem, jeśli odpowiednio je do niej przygotujemy. Gdy lekarz skontroluje stan uzębienia, warto dać maluchowi drobny prezent. Istotne znaczenie ma również właściwa higiena jamy ustnej. Ważne, by maluch miał swoją ulubioną szczoteczkę oraz pastę do zębów. Nie należy odkładać pierwszej wizyty u stomatologa. W końcu każdy maluch chce pochwalić się naklejką „dzielny pacjent”.


Dentysta może być przyjacielem
Zanim zabierzemy dziecko do lekarza, powinniśmy porozmawiać z nim o tym, dlaczego higiena jamy ustnej i leczenie zębów są tak ważne. Unikajmy przy tym stosowania terminów medycznych i upewnijmy się, że maluch wszystko dobrze zrozumiał. Przydatne mogą okazać się alegorie, odniesienia do bajek, itd. Odpowiedzmy też na wszystkie pytania, które może mieć dziecko. Pierwsza wizyta powinna mieć zapoznawczy charakter. Dobrze, by mały pacjent oswoił się z gabinetem stomatologicznym, mógł poznać dentystę i zaprzyjaźnić się z nim.


Odpowiedni specjalista
Zanim zabierzemy malucha na kontrolę stomatologiczną, warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego specjalisty. Ważne, by lekarz miał właściwe podejście do małego pacjenta. Stomatolodzy z CMP stosują gaz rozweselający w celu wywołania u dzieci reakcji sedatywnej, polegającej na zmniejszeniu napięcia oraz niepokoju. Metoda ta jest skuteczna, ale nie prowadzi ona do całkowitego wyłączenia świadomości pacjenta. Dla dziecka samo spotkanie z obcą osobą jest dużym przeżyciem, dlatego jeśli mimo naszych starań maluch będzie odczuwał strach, warto poprosić stomatologa, by wykorzystał sedację.


Pierwsza wizyta
Pierwsze zęby wyżynają się u dziecka zazwyczaj po sześciu miesiącach od urodzenia. Warto wówczas wybrać się do stomatologa, by skontrolował on proces ząbkowania malucha. Specjalista powinien przekazać opiekunom dokładne informacje na temat częstotliwości oraz prawidłowej techniki szczotkowania. Wizyty u stomatologa należy powtarzać co trzy miesiące.


Mleczaki
Zęby mleczne rozwijają się u dziecka od szóstego do trzydziestego miesiąca życia. Każdy maluch powinien mieć dwadzieścia mleczaków, w uzębieniu czasowym nie ma bowiem przedtrzonowców. Mleczaki zaczynają wypadać w szóstym roku życia malucha. Może się jednak zdarzyć, że niektóre z nich pozostaną na całe życie.


Prawidłowy zgryz
Gdy dziecko skończy trzy lata, warto się z nim udać do dentysty w celu skontrolowania prawidłowości zgryzu. Lekarz powinien też dokładnie sprawdzić, czy u malucha nie rozwija się próchnica. Wszelkie przebarwienia widoczne na powierzchni mogą świadczyć o tym, że szkodliwe bakterie zaczynają niszczyć tkankę w obrębie korony i szyjki zęba. Mleczaki warto kontrolować regularnie, gdyż powstałe infekcje mogą prowadzić do niebezpiecznych powikłań, m.in. wady zgryzu.

 

Wiesław Myśliwski napisał kiedyś, że „strach ma kilka pięter”. Najbardziej demoniczne obrazy powstają najczęściej w naszej głowie, a gdy skonfrontujemy wizje z rzeczywistością, okazują się one nie tak straszne. Zdarza się również, że własne lęki przenosimy na inne osoby. Dotyczy to wielu sfer życia. Wizyta u stomatologa nie musi być przykrym doświadczeniem dla dziecka, jeśli zadbamy o jego komfort psychiczny. Warto od samego początku uczyć malucha, że o zęby trzeba dbać regularnie, tak, by w przyszłości nie musiał zmagać się on z nieprzyjemnymi dolegliwościami, ani obawiać się wizyty u dentysty.

-->