Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek i chłopców przeciwko HPV w Przychodniach Centrum Medycznego CMP

Bezpłatne szczepienia dla dziewczynek i chłopców przeciwko HPV w Przychodniach Centrum Medycznego CMP

Warszawskie przychodnie Centrum Medycznego CMP realizują program szczepień przeciwko HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), finansowany przez miasto stołeczne Warszawa. Program obejmuje dzieci, zarówno dziewczynki jak i chłopców, po ukończeniu 12 lat, a przed ukończeniem 13. roku życia.

Schemat szczepienia składa się z dwóch dawek szczepionki, obie dawki finansuje samorząd. Działanie szczepionki polega na zaaplikowaniu nano cząsteczki wirusa, która wytwarza w organizmie więcej przeciwciał, niż wytwarza organizm w momencie zarażenia wirusem.


Dlaczego warto zaszczepić dziecko przeciwko HPV?

Szczepienie dotyczy dzieci w wieku 12-13 lat, ponieważ powinno ono być wykonane przez rozpoczęciem życia seksualnego. HPV jest powszechnym wirusem, który zaraża zarówno mężczyzn, jak i kobiety i jest jednym z najczęstszych wirusów przenoszonych drogą płciową. Może być nim zakażonych nawet 80% ludzi. W większości przypadków HPV ustępuje samoistnie. Czasami infekcje HPV nie znikają i mogą wywoływać nowotwory.

Istotna jest więc tutaj rola rodzica, który decydując się na szczepienie dziecka, może zmniejszyć ryzyko jego zachorowania w przyszłości na wiele wywołanych przez wirusa chorób.

Odmiany HPV16 i HPV18 odpowiedzialne są za 2/3 przypadków raka szyjki macicy – choroby, na którą codziennie umiera w Polsce 5 kobiet. Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór narządów płciowych u kobiet do 45 roku życia.

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce krajów z największym wskaźnikiem umieralności na raka szyjki macicy, który wynosi 8 przypadków na 100 tysięcy mieszkańców, podczas gdy średni wskaźnik śmiertelności w krajach starej Unii Europejskiej wynosi 1,6.

Kraje zachodniej Europy uzyskały taki wynik właśnie dzięki szczepieniom, które dotyczą tam już prawie 100% populacji dziewczynek w wieku 11-13 lat. W wielu krajach szczepi się także chłopców, ponieważ wirus potrafi być groźny również dla mężczyzn – najbardziej znany na świecie jest przypadek amerykańskiego aktora Michaela Douglasa, który z tego powodu zachorował na raka krtani.

Także szereg innych nowotworów pojawiających się u mężczyzn jest powodowany właśnie przez tego wirusa, są to nowotwory w obrębie odbytu, penisa czy tylnej części gardła, te ostanie przewyższają częstotliwość raka szyjki macicy jako najczęstszy typ raka spowodowany przez HPV.

Z tego powodu warszawski samorząd zdecydował o refundowaniu szczepienia także dla chłopców.


Jedyne narzędzie do walki z chorobą

Szczepionka przeciwko HPV jedynym dostępnym obecnie narzędziem do walki z rakiem szyjki macicy oraz innymi nowotworami spowodowanymi przez ten wirus. Wprawdzie nie gwarantuje ona, że ryzyko zachorowania zupełnie zniknie, ale jest ono zdecydowanie mniejsze.

Rodzicu, zapewnij dziecku maksymalną ochronę, oszczędzając mu w przyszłości cierpień, utraty zdrowia, a nawet życia. Skorzystanie z miejskiego programu to także oszczędność dla Ciebie, ponieważ nierefundowane szczepionki kosztują ok 300-400 zł za jedną dawkę.

 

Konsultacja: lek. Ewa Szerszeń – pediatra Centrum Medycznego CMP


Program szczepień przeciwko HPV realizuje 7 przychodni Centrum Medycznego CMP w Warszawie:

Zapraszamy do zapisów pod numerem telefonu Centrum Rezerwacji Wizyt 22 737 50 50. Przed każdym szczepieniem dziecko jest badane przez lekarza pediatrę, który kwalifikuje je do szczepienia.