Hemoroidy, wstydliwa dolegliwość – zabiegi skleroterapii w Centrum Medycznym CMP

Hemoroidy, wstydliwa dolegliwość – zabiegi skleroterapii w Centrum Medycznym CMP

Szanowni Pacjenci,

Dziękujemy za udział w akcji bezpłatnych konsultacji dotyczących leczenia hemoroidów bezbolesną metodą skleroterapii. Jest nam niezmiernie miło, że akcja cieszy się tak dużym zainteresowaniem. To dla Was uruchomiliśmy kolejny termin badań w październiku. Konsultację poprowadzi profesor Andrzej Szawłowski.


Zapraszamy również do ciekawego artykułu, który ukazał się na łamach gazety „Poradnik Domowy” wydawnictwa Bauer. Profesor udziela w nim kilka ważnych odpowiedzi dotyczących leczenia hemoroidów.

  • Czym są właściwie hemoroidy?
  • Jakie są przyczyny ich powstawania?
  • Co nas powinno zaniepokoić?
  • Czy domowe sposoby leczenia hemoroidów, czyli nasiadówki, odpowiednia dieta, maści i żele przynoszą rezultaty?
  • Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia?

Czym są właściwie hemoroidy?


Hemoroidy to nazwa pochodzenia greckiego: hemo = krew , rrhoe = płynąć, gdyż głównym objawem tej choroby jest krwawienie. Stąd też dawna polska nazwa guzki krwawnicze lub po prostu – krwawnice, czyli żylaki odbytu. Krwawnice są to sploty naczyniowe pokryte błoną śluzową w kanale odbytu. Żylaki odbytu występują u większości ludzi w wieku dojrzałym i są chorobą cywilizacyjną.


Jakie są przyczyny ich powstawania?


Główna przyczyną rozszerzania się naczyniowych splotów odbytowych jest utrudniony odpływ krwi, co zdarza się u ludzi cierpiących na przewlekłe zaparcia. W czasie intensywnego parcia na stolec ciśnienie krwi w splotach żylnych wzrasta 10-krotnie. Twardy stolec działa na sploty żylne jak papier ścierny i powoduje ich uszkodzenie, co skutkuje krwawieniem. Również wysiłek fizyczny, np. podnoszenie ciężarów w siłowni wywołuje zwiększone ciśnienie w żyłach. Utrudnienie odpływu krwi z dolnej połowy ciała zdarza się również w czasie ciąży na skutek ucisku na żyły przez powiększoną macicę.


Co nas powinno zaniepokoić?


Zwykle pierwszym niepokojącym objawem jest ból przy oddawaniu stolca, parcie na stolec, uczucie pełności w odbycie, niepełnego wypróżnienia, świąd odbytu i krew na papierze toaletowym wraz ze śluzem. Objawy te mogą występować razem lub pojedynczo. Najwcześniejszym objawem żylaków odbytu są krwawienia podczas wypróżnień. Krew jest wtedy świeża, żywo czerwona, niekiedy tylko pokrywa stolec, najczęściej jednak podczas parcia spływa.


Czy domowe sposoby leczenia hemoroidów, czyli nasiadówki, odpowiednia dieta, maści i żele przynoszą rezultaty?


Mogą przynieść przejściową ulgę i ustąpienie krwawienia, ale choroba hemoroidalna ma to do siebie, że jest nawrotowa i po pewnym czasie od ustąpienia objawów zwykle nawraca. Leczenie maściami (głównie z powodu świądu odbytu) lub czopkami przy dyskretnych objawach choroby hemoroidalnej jest leczeniem objawowym, które nie leczy skutecznie choroby, bo nie likwiduje hemoroidów, tylko maskuje czasowo jej symptomy.


Do jakiego etapu możemy leczyć się na własna rękę, a kiedy należy skorzystać z pomocy lekarza?


Zasada zdrowo rozsądkowa mówi, że nie należy nigdy leczyć się na własną rękę, tylko zawsze skorzystać z pomocy lekarza dla wyjaśnienia przyczyny obecności krwi przy oddawaniu stolca, ale także innych objawów (obecność śluzu w stolcu, ból przy jego oddawaniu, parcia daremne i uczucie niepełnego wypróżnienia), ponieważ objawy te nie świadczą tylko o hemoroidach. Niekiedy te same symptomy dają choroby zapalne jelita grubego (np. wrzodziejące zapalenie jelita grubego), ale także polipy (nowotwory łagodne) lub nowotwory złośliwe odbytnicy lub odbytu. Dlatego żadnych objawów nie należy bagatelizować, bo w przypadku nowotworów złośliwych od wczesnego ich wykrycia zależy zdrowie i życie chorego.


Jakie są najskuteczniejsze sposoby leczenia?


Jest wiele metod leczenia hemoroidów i ich zastosowanie zależy od zaawansowania hemoroidów. W okresie początkowym (hemoroidy I stopnia) sploty żylne są powiększone, ale nie wychodzą na zewnątrz odbytu. Można je zobaczyć jedynie za pomocą wziernika (anoskopu). W tym stadium zaawansowania dla likwidacji hemoroidów i przeciwdziałania ich progresji do dalszych stadiów można zastosować prostą metodę nieinwazyjną jaką jest skleroterapia, która polega na wstrzyknięciu do żylaków odpowiedniego leku, który spowoduje jego zwłóknienie. Alternatywnie można też stosować metodę Morinagi, która jest bardziej inwazyjna niż skleroterapia i polega na podwiązaniu tętnic hemoroidalnych, co skutkuje zablokowaniem dopływu krwi do żylaków odbytu (hemoroidów).


A kolejne stopnie zaawansowania?


O stopniu II hemoroidów  mówimy wtedy kiedy guzki krwawnicze podczas oddawania stolca wysuwają się z otworu odbytu na zewnątrz, jednak po ustaniu parcia samoistnie cofają się, chowając się w kanale odbytu. W tym przypadku jest to też wskazanie do leczenia metodą skleroterapii lub metodą Morinagi. W stopniu III hemoroidy wypadają na zewnątrz nie tylko w czasie oddawania stolca, ale i podczas wysiłku lub nawet kaszlu czy kichnięcia. Większość żylaków w tym stadium stanowi wskazanie do leczenia operacyjnego, czyli inwazyjnego.


Co robić, aby zapobiegać ponownemu pojawieniu się hemoroidów?


Hemoroidy leczone zachowawczo w początkowych stadiach rozwoju mają charakter nawrotowy, szczególnie przy błędach dietetycznych prowadzących do zaparć (pokarmy tłuste, smażone czerwone mięso, nadużywanie alkoholu, czekolada, kakao) lub przy intensywnym wysiłku fizycznym. Dlatego chorym należy zalecać dietę bogatoresztkową, czyli obfitującą w błonnik (płatki owsiane, warzywa owoce: banany, jabłka, kiwi, ciemne pieczywo, chude mleko 2%). Ponadto należy utrzymać higienę okolicy odbytu i umyć ją po każdym wypróżnieniu najlepiej mydłem kwaśnym (pH 5,5).


Czy można pozbyć się hemoroidów raz na zawsze?


Można się pozbyć hemoroidów raz na zawsze pod warunkiem skutecznego ich leczenia we wczesnych stadiach metodą skleroterapii. Dodatkowo należy przestrzegać zaleceń dietetycznych i higienicznych.

-->