Skip to main content
A- A A+

Szkoła rodzenia – dlaczego warto uczęszczać na zajęcia?

25 maja, 2019

Czy i kiedy warto zapisać się do szkoły rodzenia? Dlaczego w ogóle należy zainteresować się tym tematem? I czy szkoły rodzenia uczą tylko rodzenia? Zaraz postaramy się odpowiedzieć na te pytania, które zadają sobie kobiety odliczające tygodnie do pojawienia się ich dziecka na świecie.


Dlaczego warto chodzić do szkoły rodzenia?


Odpowiedź jest zaskakująco prosta. Warto, ponieważ szkoła rodzenia przygotowuje zarówno kobiety, jak i mężczyzn do wejścia w zupełnie nową rolę: matki i ojca. Zajęcia tam prowadzone pozwalają im oswoić się z tematem porodu. Omawiane są tam krok po kroku jego kolejne etapy. Uczestnicy zapoznają się także z metodami łagodzenia bólu, niwelowania stresu i (pośrednio również) skracania czasu porodu. Mają przy tym możliwość zadawania wszystkich pytań, jakie im się nasuwają w związku z czekającym ich wydarzeniem.


Co jeszcze daje szkoła rodzenia?


Dlaczego jeszcze warto udać się do Szkoły Rodzenia? Jedną z zalet, o których rzadko się wspomina, jest możliwość spotkania się z innymi kobietami oczekującymi na narodziny dziecka. To nie tylko doskonała okazja do wymiany wzajemnych doświadczeń i spostrzeżeń, lecz także do nawiązywania nowych znajomości i przyjaźni.


Szkoły przyszpitalne – dodatkowy atut


W przypadku szkół działających przy szpitalach, dochodzi dodatkowy atut, na który warto zwrócić uwagę. Mowa o osobach, które działają w szkole, a równocześnie są zatrudnione na oddziale położniczym. Mówiąc wprost, istnieje szansa, że podczas porodu będą Ci towarzyszyć znajome już twarze. To wprawdzie niewielki, ale zawsze atut.


Szkoła rodzenia: czy uczy tylko porodu?


Choć poród jest kluczowym motywem w każdej szkole rodzenia, to na zajęciach poruszane są także inne, równie istotne (z punktu widzenia młodych rodziców) tematy. Wśród nich warto wymienić opiekę na noworodkiem: od czynności typowo pielęgnacyjnych, aż po kwestie związane z karmieniem piersią.


Kiedy się zapisać do szkoły rodzenia?


Optymalnym terminem jest przełom drugiego i trzeciego trymestru ciąży. Niektórzy twierdzą, że warto rozpocząć zajęcia już po dwudziestym tygodniu. Dlaczego właśnie wtedy? Ponieważ im bliżej rozwiązania, tym mniej będziesz miała energii i chęci na wykonywanie ćwiczeń.


Program szkoły rodzenia


Choć programy poszczególnych szkół mogą różnić się w szczegółach, ogólne założenia pozostają niezmienne. Osoby uczęszczające na zajęcia mają okazję rozwiać wszelkie wątpliwości na temat porodu, technik znieczulenia i innych aspektów tego wydarzenia.

Drugim tematem poruszanym na zajęciach jest nauka panowania nad ciałem i jego reakcjami podczas porodu. Znajomość zasad działania organizmu pomaga zredukować stres i zmniejszyć poziom bólu. Przy okazji, uczestnicy mają szansę zapoznać się z salą porodową, położnymi i lekarzami.

Co ciekawe, kontakt ze szkołą rodzenia nie musi kończyć się przed porodem. Niektóre z tych placówek oferują zajęcia dla matek, które chcą pogłębić swoją wiedzę o opiece nad swoimi nowo narodzonymi dziećmi.


Na co zwracać uwagę przy wyborze szkoły rodzenia?


Po pierwsze, na program zajęć, renomę nauczycieli oraz sposób prezentowania treści edukacyjnych. Warto zaznaczyć, że profesjonalna szkoła uczy nie tylko porodu drogą naturalną, lecz także zapoznaje kursantów z problematyką porodów wykonywanych za pomocą cesarskiego cięcia.

Po drugie, na opinie o danej szkole rodzenia. Informacje te można zebrać zarówno od znajomych, jak i ze źródeł internetowych. W odniesieniu do tych ostatnich warto jednak zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w medium można natknąć się na fałszywe / opłacane opinie. Zdecydowanie warto wziąć też pod uwagę to, co na temat funkcjonowania danej szkoły rodzenia, ma Twój lekarz prowadzący.


Bezpłatna szkoła rodzenia – Warszawa i okolice


Poród to wydarzenie, którego nie da się porównać z niczym innym. I to absolutnie pod każdym względem. Jeśli chcesz się do niego naprawdę solidnie przygotować, a przy tym chcesz być skutecznie wspierana przez swojego partnera podczas tych trudnych dnia niej chwil – i w związku z tym szukasz sprawdzonej szkoły rodzenia w Warszawie lub okolicach, serdecznie zachęcamy do przestudiowania oferty Centrum Medycznego CMP: https://cmp.med.pl/


bezpłatna szkoła rodzenia piaseczno, bezpłatna szkoła rodzenia warszawa, szkoła rodzenia, szkoła rodzenia piaseczno, szkoła rodzenia warszawa

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach