Opieka medyczna dla kobiet w ciąży – co powinna obejmować

Opieka medyczna dla kobiet w ciąży – co powinna obejmować

Chociaż kobiety w ciąży mają prawo do świadczeń opieki medycznej w ramach obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego, większość pań i tak nie korzysta z takiej możliwości. Decydując się na prowadzenie ciąży w prywatnym gabinecie ginekologicznym, warto rozważyć wykupienie prywatnej opieki medycznej. Sprawdź, co powinien obejmować taki pakiet.


Wizyta u lekarza ginekologa przynajmniej raz w miesiącu, badania USG, obowiązkowe i zalecane badania laboratoryjne, zalecane badania prenatalne – lista świadczeń dedykowanych kobiecie w ciąży jest długa i … kosztowna. Wydatki te można skutecznie obniżyć – pomaga w tym prywatna opieka medyczna w ramach pakietów oferowanych przez placówki medyczne.


Pakiety medyczne dla ciężarnych – zakres świadczeń


Zakres świadczeń w ramach prywatnej opieki medycznej jest bardzo zróżnicowany – może obejmować zarówno podstawowe usługi, jak również wyróżniać się kompleksowym podejściem. Kobiety spodziewające się dziecka chcą jednak zapewnić sobie dostęp do wszystkich niezbędnych świadczeń – po to, aby mieć kontrolę nad swoim stanem zdrowia oraz prawidłowym rozwojem płodu.

Dobry pakiet medyczny dedykowany ciężarnym powinien uwzględniać:

 • konsultacje lekarza internisty,
 • wizyty w gabinecie ginekologicznym,
 • dostęp do podstawowych badań laboratoryjnych,
 • dostęp do szkoły rodzenia,
 • konsultację położniczą po porodzie,
 • konsultację pediatryczną dla noworodka.

Powyższe świadczenia można uznać za niezbędne minimum, ponieważ zakres usług może być znacznie szerszy.

Kompleksowa opieka medyczna powinna także obejmować:

 • możliwość wykonania badań prenatalnych, np. USG z oceną ryzyka wad genetycznych (w 11-14 tygodniu), oceną połówkową (między 18 a 22 tygodniem), z dopplerem płodu (w 28-32 tygodniu),
 • możliwość wykonania badań serologicznych, bakteriologicznych, hormonalnych, markerów nowotworowych,
 • przegląd stomatologiczny.
 • Na co zwracać uwagę, wybierając pakiet medyczny dla kobiet w ciąży?

Prywatne placówki medyczne proponują pakiety medyczne, które – choć bardzo zbliżone do siebie – różnią się wieloma szczegółami. I to właśnie te detale mogą zadecydować o przewadze jednej oferty nad innymi.

Aby opieka medyczna sprawowana w okresie ciąży odpowiadała na potrzeby i oczekiwania, podczas porównania ofert warto wziąć pod uwagę takie aspekty jak:

 • limity narzucane na konkretne świadczenia, np. liczbę konsultacji ginekologicznych, liczbę badań w danym miesiącu,
 • dostępność placówek, w których można zrealizować świadczenie,
 • zakres świadczonych usług,
 • możliwość uzyskania zniżek na pozostałe usługi nieobjęte pakietem.

W związku z tym, że prywatna opieka medyczna jest sporym wydatkiem, warto sprawdzić, która placówka daje możliwość rozłożenia płatności na dogodne raty miesięczne.


Postaw na wysoką jakość świadczeń


Opieka medyczna dla kobiet w ciąży powinna być realizowana na wysokim poziomie. To ważne, ponieważ regularne wizyty w gabinecie ginekologicznym oraz wykonywane badania pozwalają na stałe monitorowanie prawidłowości przebiegu ciąży.

Chociaż opieka medyczna w ramach NFZ uległa znacznej poprawie, dużo wyższy standard usług zapewniają prywatne placówki. Wybierając pakiety medyczne dedykowane kobietom ciężarnym, można liczyć na profesjonalizm w każdym aspekcie.

W Centrum Medycznym CMP wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom pacjentek – opieka medyczna uwzględnia wszystkie świadczenia, dzięki którym przyszła mama może czuć się pewnie i bezpiecznie.