Prywatna opieka medyczna – zobacz, na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacać

Prywatna opieka medyczna – zobacz, na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacać

O ile do internisty w ramach podstawowej opieki medycznej dostaniesz się nawet tego samego dnia, o tyle czas oczekiwania na wizytę u specjalisty może wynieść co najmniej kilka miesięcy. Masz tego świadomość, dlatego rozważasz wykupienie prywatnej opieki medycznej? Sprawdź, jak wybrać pakiet, by nie przepłacić.


Jak wynika z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń, ponad 2 mln Polaków wybiera prywatną opiekę medyczną. To skutek długich kolejek w przychodniach (szczególnie specjalistycznych). Zgodnie z danymi zebranymi przez Fundację Watch Health Care oraz pracownię MATHA, na wizytę u endokrynologa czy kardiologa trzeba czekać średnio 6 lat.  Nic więc dziwnego, że – w razie pilnej potrzeby – pacjenci decydują się na leczenie w prywatnych gabinetach lekarskich. Alternatywnym rozwiązaniem może okazać się prywatna opieka medyczna w ramach pakietów przygotowanych przez centra medyczne.


Jak wybrać pakiety medyczne?


Kliniki proponują kilka pakietów medycznych – tak, aby każdy pacjent mógł dostosować je do swoich potrzeb. Oferty różnią się ceną, która odzwierciedla zakres dostępnych świadczeń. Nie zawsze jednak wybór pełnego, najdroższego pakietu będzie korzystnym rozwiązaniem. Pojawia się więc pytanie – na co zwrócić uwagę, aby nie przepłacić?

  • Zakres świadczeń

Prywatna opieka medyczna powinna być dostosowana do potrzeb. Dlatego należy uwzględnić przede wszystkim proponowany zakres świadczeń. Warto sprawdzić, jakie elementy wchodzą w dany pakiet. Może się bowiem okazać, że z wielu usług po prostu nie skorzystasz, np. wizyt domowych.

  • Liczba konsultacji / badań

Pakiety medyczne warto porównać pod kątem liczby konsultacji oraz badań. W najdroższym wariancie najczęściej dostęp do lekarzy jest nielimitowany, podobnie jak dostęp do badań. Warto zatem zastanowić się, czy faktycznie nieograniczona liczba wizyt jest koniecznością. Tutaj trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim indywidualne potrzeby, np. na podstawie dotychczasowych doświadczeń. Jeśli w poprzednich latach rzadko korzystałeś z pomocy medycznej, należy rozważyć zasadność takich nielimitowanych świadczeń, które z pewnością wpływają na cenę pakietu.

  • Zniżki na świadczenia dodatkowe

W ramach wyższych pakietów często można liczyć na zniżki obejmujące dodatkowe świadczenia. Zanim jednak skusisz się na taką opcję, sprawdź zakres tych usług. Być może wśród nich znajdują się wyłącznie takie, które kompletnie nie wpisują się w Twoje potrzeby zdrowotne.


Prywatna opieka medyczna – jak porównać oferty?


Wybór placówki zapewniającej prywatną opiekę medyczną nie jest łatwy. Podjęcie przypadkowej decyzji może sporo kosztować, dlatego warto porównać przygotowane pakiety medyczne. Nie sugeruj się jednak wyłącznie ceną – wysoki miesięczny abonament wcale nie jest jednoznaczny z pełnym zakresem świadczeń czy usługami na najwyższym poziomie.

Chcesz mieć pewność, że nie przepłacasz za wybrany pakiet medyczny? Porównaj dostępne oferty, uwzględniając m.in.:

  • zakres świadczeń,
  • liczbę bezpłatnych konsultacji, badań,
  • zniżki na dodatkowe świadczenia,
  • dostępność placówek.

Jeżeli analizowane pakiety oferują podobny zakres usług, wówczas możesz wybrać placówkę proponującą najniższą cenę za prywatną opiekę medyczną.

-->