Abonament medyczny dla całej rodziny pracownika – kiedy tak, a kiedy nie?

Abonament medyczny dla całej rodziny pracownika – kiedy tak, a kiedy nie?

Abonament medyczny dla pracowników to standard w firmach należących do sektora MŚP z wielu branż. Dlatego wielu przedsiębiorców idzie o krok dalej – prywatnym ubezpieczeniem zdrowotnym decyduje się objąć także całą rodzinę osób zatrudnionych. Sprawdź, kiedy takie rozwiązanie będzie korzystne.


Coraz więcej firm proponuje swoim pracownikom prywatną opiekę medyczną. Abonament medyczny jest popularnym benefitem w instytucjach publicznych, urzędach czy szkołach, a także w prywatnych przedsiębiorstwach. Warto jednak mieć świadomość, że opieką medyczną można objąć nie tylko pracowników, ale również członków ich rodzin.


Abonament medyczny dla rodziny pracownika – korzyści


Abonament medyczny dedykowany osobom zatrudnionym to rozwiązanie skrywające w sobie wiele zalet. Można zatem oczekiwać, że rozszerzenie zakresu opieki medycznej o członków rodziny przyniesie znacznie więcej korzyści – zarówno pracownikowi, jak i pracodawcy.

Przewaga w rywalizacji o pracownika
Jeśli poszukujesz pracowników, którzy będą specjalistami w swojej dziedzinie, z pewnością walczysz o nich z konkurencyjnymi firmami. Zaproponowanie wysokiego wynagrodzenia nie zawsze wystarczy, aby zachęcić kandydata do podjęcia pracy właśnie w Twoim przedsiębiorstwie. Czynnikiem zachęcającym może okazać się dobry socjal, który obejmuje np. abonament medyczny zarówno dla pracownika, jak i jego rodziny.
Budowa lepszego wizerunku
Zapewniając prywatną opiekę medyczną pracownikowi oraz jego bliskim, jawisz się jako dobry pracodawca. Zyskujesz przychylność, ponieważ – w oczach podwładnych – troszczysz się nie tylko o swoje dobro, ale i dobro pracowników.
Budowa takiego wizerunku wpłynie korzystnie nie tylko na lepsze relacje z podwładnymi. Wieść o Twoim podejściu do osób zatrudnionych może roznieść się wśród potencjalnych klientów.
Motywacja do pracy
Zmotywowany pracownik to wydajny pracownik. Rozszerzenie zakresu abonamentu medycznego o członków rodziny może więc okazać się dobrym motywatorem do intensywnej pracy na rzecz Twojego przedsiębiorstwa.
Zatrzymanie pracowników
Wydaje Ci się, że nic tak nie wpływa na lojalność jak wyższe wynagrodzenie czy premia? Jak wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Pracuj.pl, prywatna opieka medyczna jest jednym z elementów wpływającym na decyzję o lojalności wobec pracodawcy – obok dofinansowania do urlopu, dofinansowania do szkoleń czy możliwości pracy zdalnej. Dla 26% respondentów abonament medyczny miałby wpływ na podjęcie decyzji o zmianie pracy.


Abonament medyczny dla rodzin pracowników – kiedy to się nie opłaca?


Chociaż rozszerzenie opieki medycznej na członków rodziny pracowników wydaje się nie mieć wad, nie zawsze będzie opłacalne z punktu widzenia pracodawcy.
Duża rotacja pracowników
Opieka medyczna dla członków rodziny nie będzie dobrym rozwiązaniem wówczas, gdy w Twojej firmie dochodzi do dużej rotacji pracowników. Nie ma zatem sensu wykupywania abonamentu medycznego dla osoby, która być może już za kilka miesięcy przestanie pracować.
Młodzi pracownicy bez rodziny
Jeśli zatrudniasz młodych pracowników, którzy nie mają jeszcze założonych rodzin, opieka medyczna dla ich bliskich nie jest potrzebna.
Prywatne ubezpieczenie zdrowotne to rozwiązanie, które niesie za sobą wiele korzyści. Jako pracodawca wybierz odpowiedni pakiet – tak, by opieką objąć nie tylko pracowników, ale i członków rodziny. To inwestycja, która opłaca się w większości przypadków.