Skip to main content
A- A A+

Pakiety „na start” – co zaoferować nowo zatrudnionym pracownikom?

5 kwietnia, 2019

Wszystkie firmy, które decydują się na zapewnienie pracownikom dodatkowych benefitów m.in. w postaci abonamentu medycznego stają przed wyborem odpowiedniego pakietu. Z jednej strony chce się bowiem zapewnić pracownikom jak najlepsze warunki współpracy, z drugiej zaś – im wyższy zakres usług wchodzących w zakres pakietu, tym wyższa jest jego cena. Jak znaleźć złoty środek i optymalne rozwiązanie? Na co zwrócić szczególną uwagę?


Pakiety medyczne dla firm – zróżnicowana oferta


Ceny i rodzaje pakietów zależne są przede wszystkim od tego jaka firma będzie świadczyła usługi medyczne na rzecz pracowników oraz co będzie wchodziło w ich zakres. Zazwyczaj oferowane są przynajmniej trzy rodzaje pakietów podstawowy, standardowy oraz premium. W przypadku oferty premium nazywają się one odpowiednio: Basic, Optimal, Premium. Każdy z nich obejmuje kompleksowe usługi z zakresu medycyny pracy, nielimitowaną ilość konsultacji internistycznych oraz pielęgniarskie zabiegi ambulatoryjne. Konsultacje specjalistyczne, badania diagnostyczne i szczepienia ochronne nie wchodzą już w zakres usług w ramach pakietu podstawowego. Najobszerniejszy z pakietów, czyli Premium, zawiera także usługi z zakresu Premium i rehabilitacji. Osoby, które zostały nim objęte mają także prawo korzystać z wizyt domowych, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.


Pakiet medyczny dla nowego pracownika – jaki wybrać?


Wykupienie pracownikom abonamentu medycznego jest dużym ukłonem w ich stronę i doskonałą formą benefitu – korzystną dla obu stron. Pozostaje jednak pytanie: jaki pakiet medyczny wybrać dla nowych pracowników? Czy warto różnicować pakiety wewnątrz firmy? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, jednak należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:
• Charakter wykonywanych obowiązków
• Rozkład czasu pracy
• Ogólne warunki w miejscu pracy

W przypadku pracowników, którzy pracują umysłowo i całe dnie spędzają przy biurku, siedząc i patrząc w monitor, ryzykiem zawodowym jest osłabienie wzroku i problematyczne bóle pleców, dlatego powinni mieć szansę na bezproblemowe zapisanie się do specjalisty z zakresu okulistyki lub ortopedii. Pracownicy, którzy niemal cały dzień stoją, mogą mieć problemy z bólem mięśni – pomocnymi dla nich mogłyby być konsultacje z rehabilitantem, który doradziłby odpowiednie ćwiczenia. Osoby, które są niezwykle aktywne podczas wykonywania obowiązków (tj. pracują fizycznie lub prowadzą zajęcia związane z ruchem, np. taneczne, fitness) powinny zaś mieć dostęp do podstawowych badań diagnostycznych, w tym morfologii.

Inne zagrożenia wynikające z trybu pracy czyhają na pracowników, którzy mają unormowany tryb dnia, a inne zaś na tych, którzy pracują w trybie zmianowym – w tym także na noce. Nieregularny tryb dnia może przyczynić się do obniżenia odporności i efektywności, zwłaszcza w przypadku osób w wieku średnim i przedemerytalnym. W ich wypadku wizyty u internisty mogą być znacznie wzmożone.
Warto także dokładnie przyjrzeć się środowisku pracy – osoby, które mają tendencje do alergii i często zmagają się z nieżytem nosa mogą negatywnie reagować na długie przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub w pomieszczeniach, w których jest suche powietrze. W takiej sytuacji warto zainwestować w nawilżacz powietrza, ale i być świadomym, że pracownicy będą mogli chcieć skorzystać z konsultacji laryngologicznej. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku pracy w której pracownik jest narażony na działanie czynników zewnętrznych.

Po dokładnej analizie wszystkich okoliczności łatwiej będzie zdecydować się na jeden z pakietów – o ile cena nie jest determinantem. Jeżeli firmie zależy na utrzymaniu kosztów na stosunkowo niskim poziomie, warto zróżnicować pakiety medyczne między pracownikami. Pakiety medyczne o szerszym zakresie usług można zaoferować osobom, które są związane z miejscem pracy przez określony okres czasu (np. rok) lub znajdują się już na pewnym szczeblu kariery zawodowej. Jeżeli pozwala na to budżet, warto zdecydować się jednak na wykupienie abonamentu medycznego, który umożliwia bezproblemowe korzystanie z usług lekarzy specjalistów – aby pracownicy mogli skupić się na efektywnej pracy, niezależnie od aktualnej sytuacji finansowej.


pakiety medyczne łomianki, pakiety medyczne piaseczno, pakiety medyczne warszawa

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach