Jak często należy chodzić do okulisty?

Jak często należy chodzić do okulisty?

Regularne badanie wzroku jest wyjątkowo istotne. Badania diagnostyczne u dzieci powinny być wykonywane co roku, zaś osoby dorosłe powinny zdecydować się na wizytę u okulisty przynajmniej raz na dwa -trzy lata. Determinantem częstotliwości wizyt powinien być jednak indywidualny stan zdrowia każdego pacjenta, środowisko pracy oraz wyniki wcześniejszych badań. Oczy to wyjątkowo delikatny i wrażliwy narząd, narażony na liczne bodźce. Mając to na względzie – warto regularnie wykonywać badania diagnostyczne, mające na celu wykluczenie ewentualnych chorób. Osoby, które mają wady wzroku powinny odwiedzać gabinet okulisty przynajmniej raz do roku, niezależnie od tego czy noszą soczewki, czy okulary. Należy także pamiętać, że starsze osoby, u których rośnie ryzyko zachorowania na zaćmę i jaskrę, powinny poddawać się badaniom nawet co pół roku.


Maluch u okulisty – dlaczego należy badać dzieciom wzrok?


Badanie okulistyczne dziecka wykonywane jest tak wcześnie jak jest to potrzebne – nawet u noworodka, zwłaszcza u dzieci urodzonych przed czasem (wcześniaki) czy z niską masą urodzeniową). Często rodzice zgłaszają się z dzieckiem w chwili ropienia oczu – tym samym podejrzenia wrodzonej niedrożności kanalików łzowych. W późniejszym okresie do wizyty może skłonić zaobserwowanie u dziecka zeza (uciekające oko), czy zaburzenia w przebiegu prawidłowego rozwoju dziecka (ruchowego, neurologicznego). Warto pamiętać o wczesnym profilaktycznym badaniu dziecka, jeśli w rodzinie występowały wady wzroku czy poważne choroby oczu.
Pierwsza przeglądowa wizyta kontrolna (jeśli nawet rodzice nie mają zastrzeżeń co do widzenia dziecka) powinna odbyć się, gdy dziecko będzie miało skończone trzy lata. Jest to idealny moment na określenie, czy rozwój oczu przebiega w sposób prawidłowy oraz czy nie występują żadne niepokojące objawy, które mogłyby świadczyć o chorobie oczu lub dysfunkcji neurologicznej. W późniejszym okresie warto zabierać dziecko do okulisty co roku. Wynika to z tego, że dzieciom zazwyczaj ciężko jest określić w jakim stanie jest ich wzrok, czy nie występują żadne anomalie w polu widzenia etc.
Nieprawidłowe widzenie u dziecka może znacznie utrudniać mu naukę oraz rozwój, dlatego bardzo istotnym jest natychmiastowe reagowanie na ewentualne skargi dziecka. Warto także pamiętać, że w dzisiejszych czasach nawet maluchy spędzają długie godziny przed komórką i komputerem, co może negatywnie odbić się na ich wzroku i widzeniu.


Badanie wzroku – jak często powinny chodzić do okulisty osoby dorosłe?


Młodzież w wieku szkolnym zazwyczaj poddawana jest corocznym badaniom kontrolnym, wykonywanym w szkole. Podstawowe badanie sprawia, że nie ma konieczności odwiedzania gabinetu lekarskiego częściej niż raz na trzy lata. Młodzi dorośli i osoby przed 40 rokiem życia, które nie zauważyły pogorszenia w widzeniu, także mogą ograniczyć regularność wizyt do jednej na dwa – trzy lata. Jeżeli jednak pracują przy komputerze lub w miejscu, w którym ich oczy są narażone na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwy wpływ takich czynników jak niska temperatura, nienaturalne światło czy pył, powinny zwracać szczególną uwagę na wszelkie niepokojące objawy.
Osoby po czterdziestym roku życia powinny odwiedzać gabinet okulisty przynajmniej raz do roku. Wynika to z tego, że ludzkie oko z wiekiem staje się bardziej narażone na wady. Podwyższa się także ryzyko zachorowania na choroby gałki ocznej, zwłaszcza w przypadku osób, których bliscy mieli wcześniej zdiagnozowane stany chorobowe takie jak m.in. zaćma, jaskra, czy zwyrodnienie plamki.


Jak wygląda badanie wzroku?


Przebieg wizyty kontrolnej zależny jest od indywidualnych potrzeb pacjenta, zazwyczaj jednak sprawdza się takie elementy jak widzenie z bliska i daleka, prawidłową konwergencję, widzenie peryferyjne, właściwie rozwinięte widzenie obuoczne i właściwe ruchy oczne. Lekarz ogląda oczy w świetle „lampy szczelinowej”, która w dużym powiększeniu pozwala na ocenę struktur oka.
Przeprowadzany jest także wywiad lekarski, podczas którego warto szczerze porozmawiać z lekarzem o swoich odczuciach, codziennych aktywnościach i o tym, co wydaje się niepokojące. Regularne badania i szczera rozmowa z okulistą jest bowiem szansą na wykrycie wszelkich schorzeń w początkowym stadium i minimalizację ich negatywnego wpływu na funkcjonowanie pacjenta.