Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Centrum Medycznym CMP w oddziałach Piaseczno, Puławska oraz Warszawa, Białołęka

Rehabilitacja dzieci i niemowląt w Centrum Medycznym CMP w oddziałach Piaseczno, Puławska oraz Warszawa, Białołęka

Każdy rodzic chce, by jego dziecko rozwijało się prawidłowo. Warto dlatego, gdy nie mamy pewności czy tak się dzieje, udać się do specjalisty, który sprawdzi, czy rzeczywiście nie ma powodów do niepokoju a w razie potrzeby zaleci to, co może mu pomóc. Im szybciej zareagujemy, tym większe szanse na prawidłowy rozwój naszego dziecka. Aby rozwiać nasze wątpliwości możemy zapytać lekarza pediatrę podczas wizyty albo umówić się na konsultację rehabilitacyjną do fizjoterapeuty.

KIEDY Z DZIECKIEM NA REHABILITACJĘ?
Celem rehabilitacji jest usprawnienie prawidłowego wykonywania czynności dnia codziennego. Przeprowadza ją z pacjentem fizjoterapeuta stosujący wybrane metody fizjoterapii. Każdego rodzica do wizyty u specjalisty powinny skłonić następujące objawy:
kłopoty z zaśnięciem,
• asymetryczne ułożenie ciała,
• nietypowe wg nas napięcie mięśniowe (zbyt duże napięcie mięśniowe może objawiać się zaciśniętymi piąstkami oraz prężeniem się),
• trudności w utrzymaniu prawidłowej pozycji ciała,
• problemy podczas karmienia, np. częste ulewanie.

Zauważając wyżej wymienione objawy lub w przypadku wystąpienia innych objawów niepokojących rodziców wskazana jest wizyta u specjalisty. Im szybciej dziecko zostanie zdiagnozowane, tym lepsze efekty z rehabilitacji dziecka można uzyskać. W wielu przypadkach wystarczą ćwiczenia oraz zmiana formy pielęgnacji niemowlęcia.

Na rehabilitację należy także zgłosić się z dzieckiem starszym, gdy wystąpią u niego inne niepokojące nas objawy, w tym między innymi:
wady postawy,
• wady ustawienia stóp,
• zaburzenia koordynacji ruchowej,
• obniżone napięcie mięśniowe,
• brak koncentracji.

METODA NDT-BOBATH
Rehabilitacja to szansa dla dzieci na prawidłowe funkcjonowanie, eliminację nieprawidłowych wzorców i zastąpienie ich tymi właściwymi, które przyczynią się do lepszego życia i dobrej kondycji ciała w dorosłym życiu.
Jedną z metod praktykowanych w gabinetach rehabilitacyjnych jest opracowana w latach 40. XX wieku metoda NDT- Bobath, której celem jest usprawnienie zaburzeń rozwoju ruchu wpływające na właściwe funkcjonowanie w czynnościach życiowych. W metodzie tej wykorzystywane są ćwiczenia dobierane do naturalnego rozwoju ruchowego pacjenta.

Metoda NDT-Bobath stosowana jest między innymi przy następujących problemach:
opóźniony rozwój ruchowy,
• asymetria ułożeniowa,
• kręcz szyi,
• choroby neurologiczne,
• zaburzenia prawidłowego napięcia mięśniowego.

Metoda NDT-Bobath jest obecnie najbardziej popularną koncepcją pracy z niemowlakami jak i ze starszymi dziećmi.
Jeżeli zauważą Państwo niepokojące objawy u swoich dzieci serdecznie zapraszamy na konsultację z naszymi fizjoterapeutami.

Oddział Piaseczno:

Mgr Katarzyna Kozera – przyjmuje niemowlaki jak i starsze dzieci.
Mgr Aleksandra Pogorzelska – przyjmuje dzieci od 4 roku życia.

Oddział Piaseczno i Oddział Białołęka:

Mgr Emilia Wójtowicz – przyjmuje dzieci od 5 roku życia.

Zapraszamy do zapisów.

-->