Fala uderzeniowa w Centrum Medycznym CMP w oddziale Warszawa, Białołęka

Fala uderzeniowa w Centrum Medycznym CMP w oddziale Warszawa, Białołęka

Początkowo stosowana wyłącznie u sportowców. Dziś wykorzystywana do łagodzenie bólu układu ruchu u wszystkich pacjentów, którym potrzebna jest taka pomoc. Fala uderzeniowa poprawia krążenie, łagodzi ból układu mięśniowo-szkieletowego a przy tym jest nieinwazyjna oraz daje szybkie i trwałe efekty.

CO TO JEST FALA UDERZENIOWA?
Fala uderzeniowa, z angielskiego Extracorporeal shock wave therapy (ESWT) to metoda wykorzystywana w leczeniu chronicznego bólu układu ruchu. Powstaje ona pod ciśnieniem w specjalnym aparacie. Następnie jego głowica przykładana jest w określone partie ciała przenosząc na nie impulsy. Fala uderzeniowa dociera w miejsce bólu działając bezpośrednio na chore partie ciała.

JAK PRZEBIEGA ZABIEG FALI UDERZENIOWEJ?
Do zabiegów fali uderzeniowej wykorzystywany jest specjalny aparat wytwarzający falę uderzeniową pod ciśnieniem. Następnie przy użyciu głowicy jest ona przenoszona w miejsca dotknięte bólem w formie impulsów.
Głębokość, intensywność oraz czas trwania zabiegów jest ustalana indywidualnie. Sam zabieg trwa kilka minut, pierwsze zabiegi są zazwyczaj bolesne, ale pacjenci dosyć szybko czują pozytywne efekty zabiegu na co dzień. Poprawę można zauważyć najczęściej już przy 3 zabiegu. Po konsultacji z rehabilitantem najczęściej stosowane są serie 5 lub 10 zabiegów.

JAKIE EFEKTY DAJĄ ZABIEGI FALI UDERZENIOWEJ?
Początkowo fala uderzeniowa była stosowana w leczeniu kamicy nerkowej do kruszenia kamieni. Zaobserwowano wówczas, że eliminuje ona również dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego. Fala uderzeniowa znalazła więc zastosowanie również w rehabilitacji sportowców. Dziś stosowana jest u pacjentów do leczenia chronicznego bólu układu ruchu.
Fala uderzeniowa:
poprawia krążenie,
• przyspiesza metabolizm w komórkach tłuszczowych,
• zmniejsza cellulit,
• niekiedy zastępuje lub odsuwa w czasie operacje po urazach lub przy zwyrodnieniu układu ruchu.

Fala uderzeniowa przynosi szybkie i trwałe efekty. Stosowana jest w leczeniu przewlekłych stanów zapalnych układu mięśniowo-szkieletowego. Łagodzi i eliminuje ból układu ruchu, w tym między innymi:
• usuwa ból likwidując tak zwane punkty spustowe – bolesne obszary mięśnia
• ból pourazowy rąk i nóg,
• ból barku,
• ból bioder,
• zapalenie przyczepów mięśni,
• zwyrodnienie w obrębie ścięgien,
• zapalenie powięzi podeszwowej,
• zapalenie ścięgien Achillesa,
• zapalenie więzadła rzepki (tak zwane kolano skoczka).

PRZECIWWSKAZANIA DO FALI UDERZENIOWEJ
Jak przy każdym zabiegu z fizykoterapii należy zweryfikować czy pacjent nie ma przeciwwskazań do zabiegu. Najczęściej taką weryfikacje przeprowadza lekarz wystawiający skierowanie na zabieg z użyciem fali uderzeniowej, ale także i fizjoterapeuta zanim przystąpi do wykonania zabiegu. Przeciwwskazaniami są aktywna choroba nowotworowa, ale także podejrzenie choroby nowotworowej, niedawno przebyty zawał serca oraz choroby zakrzepowo-zatorowe. Przeciwwskazaniami są również zaawansowana osteoporoza, leczenie sterydowe i ostra infekcja. Z fali uderzeniowej nie powinny także korzystać kobiety w ciąży.

FALA UDERZENIOWA W CMP
Jeśli doskwiera Ci ból układu ruchu, cierpisz z powodu zapalenia układu mięśniowo-szkieletowego, chcesz poprawić krążenie, przyspieszyć metabolizm w komórkach tłuszczowych zgłoś się do naszego centrum medycznego.
Przy użyciu specjalnego aparatu powstałe w nim ciśnienie zostanie w nieinwazyjny sposób przeniesione w formie impulsów w objęte chorobowo miejsce bólu. Fala uderzeniowa złagodzi go i pozwoli na nowo cieszyć się życiem.
Zadowalające i trwałe efekty odczujesz stosunkowo szybko, bo po serii krótkich, trwających zaledwie kilka minut zabiegach.

W Oddziale Piaseczno zabiegi wykonuje lic. Paweł Orlik w piątki 7:30-9:30,
a w Oddziale Białołęka – mgr Emilia Wójtowicz w środy 17:30-20:00 oraz piątki 15:00-20:00.

Zapraszamy do kontaktu – Centrum rezerwacji wizyt 22 737 50 50

-->