Wakacje w tropikach – zadbaj o swoje zdrowie!

Wakacje w tropikach – zadbaj o swoje zdrowie!

Wakacje w egzotycznym miejscu to marzenie wielu z nas. Abyśmy mieli jednak miłe wspomnienia związane z urlopem w tropikach powinniśmy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się do podróży. Jedną z podstawowych spraw, których nie powinniśmy pominąć jest zadbanie o nasze zdrowie. Właśnie dlatego przed takimi wakacjami należy zgłębić temat medycyny podróży. Wybierasz się w tropiki? Przeczytaj koniecznie.

WAKACJE W TROPIKACH
Wybierając się na wymarzoną wycieczkę w egzotyczne miejsce czy też na wyjazd służbowy do innego kraju narażeni jesteśmy na egzotyczne drobnoustroje czy infekcje. Są one często przenoszone przez owady, jak w przypadku malarii, mogą być również efektem niskiej higieny tamtejszych restauracji. Złego samopoczucia w czasie wyjazdu można uniknąć odpowiednio przygotowując się do wyjazdu. Najlepszym rozwiązaniem jest profilaktyka, w myśl zasady: „lepiej zapobiegać niż leczyć” oraz zgłoszenie się do lekarza medycyny podróży. Dzięki wizycie lekarskiej i indywidualnemu doborowi szczepień możemy mieć pewność, że pobyt w tropikach będzie przyjemny.
Wiele osób wracających z egzotycznych wakacji potrzebuje pomocy lekarskiej. To efekt niewłaściwego przygotowania się do wyjazdu. Jak wynika z naszych statystyk medycznych pobyt w Egipcie, Turcji czy Tunezji, a więc w miejscach chętnie przez nas odwiedzanych, kończy się coraz częściej wirusowym zapaleniem wątroby typu A, czyli tak zwaną żółtaczką pokarmową. Tymczasem, aby jej zapobiec, podobnie jak wielu innym przykrym doświadczeniom, wystarczy często jedno szczepienie ochronne, dzięki któremu nasz pobyt nie skończy się pogorszeniem stanu zdrowia.

WIZYTA W PORADNI MEDYCYNY PODRÓŻY
Kiedy najlepiej zgłosić się do certyfikowanej poradni medycyny podróży? Wizytę warto zaplanować na 6-8 tygodni przed wyjazdem. W przypadku dzieci i osób chorujących nieco wcześniej, by mieć czas na przeprowadzenie pełnego pakietu ochronnego.
Szczepienia ochronne dzielą się na:
• szczepienia obowiązkowe, jak na przykład przeciwko żółtej febrze dla osób wybierających się do Afryki czy Ameryki Południowej czy przeciwko zakażeniom meningokokowym, którymi narażeni są podróżujący do Arabii Saudyjskiej,
• szczepienia zalecane, które zależą przede wszystkim od miejsca, do którego się wybieramy, charakteru naszej podróży, aktualnej sytuacji epidemiologicznej, ogólnego zdrowia podróżującego.

W czasie wizyty u lekarza medycyny podróży, specjalista zapyta nas między innymi o:
• kraj będący celem podróży,
• termin i charakter wyjazdu,
• ostatnio przebyte choroby i schorzenia przewlekłe,
• listę leków przyjmowanych na stałe,
• stosowane leki w przeszłości,
• alergie,
• wcześniejsze szczepienia ochronne.

GDZIE UDAĆ SIĘ NA WIZYTĘ PRZEZ WYJAZDEM W TROPIKI?
W trosce o bezpieczeństwo podróżujących zalecane jest zgłoszenie się do certyfikowanej poradni medycyny podróży. Taką placówką jest Centrum Medyczne CMP posiadające ponad 10 oddziałów na terenie Warszawy i Piaseczna.
Wybierasz się w egzotyczną podróż? Znajdź czas na wizytę u lekarza medycy podróży. W naszych punktach oferujemy między innymi konsultacje lekarza medycyny podróży, który w indywidualny sposób dobierze odpowiednie szczepienia uwzględniające trasę i charakter podróży, stan zdrowia pacjenta, bieżącą sytuację zdrowotną na świecie oraz szczepienia adekwatnie do potrzeb, w tym: szczepienia przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, cholerze, żółtej febrze, kleszczowemu zapaleniu opon mózgowych, wirusowemu zapaleniu wątroby typu A, B, A+B, zakażeniom meningokokowym, japońskiemu zapaleniu mózgu.

Niech wyjazd i pobyt w egzotycznym miejscu będzie dla Ciebie przyjemnością i miłym.

Zapraszamy do Poradni Medycyny Podróży w oddziale Warszawa Centrum, przy ul.Mariańska 1.

-->