Czym jest choroba bostońska – internista – pediatra – Centrum Medyczne CMP

Czym jest choroba bostońska – internista – pediatra – Centrum Medyczne CMP

Internista Piaseczno Warszawa Centrum Medyczne CMP

Choroba bostońska to inaczej choroba stóp, dłoni i ust. Coraz częściej zapadają na nią dzieci w Polsce. U dorosłych również występuje, ale bardzo rzadko. Najczęściej, do zakażenia bostonką dochodzi wiosną, latem lub wczesną jesienią.

Jak można zarazić się chorobą bostońską? Stosunkowo łatwo, ponieważ przenosi się poprzez dotyk czy ślinę czyli przez bezpośredni kontakt z wirusem. Szczególnie łatwo zarazić się nią w żłobku czy przedszkolu czyli wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z dużą grupą dzieci. Wystarczy, że rówieśnik napije się z tego samego kubeczka, co chory kolega lub dotknie klamki, której ten również dotykał i zakażenie gotowe.

Jakie są objawy choroby bostońskiej? Niezwykle typowe dla tego schorzenia są wypryski zlokalizowane na stopach, dłoniach czy w obrębie jamy ustnej. Utrzymują się one przez ok. 7 dni. Pojawia się też gorączka do 39 st. C, jednak nie trwa długo, bo zaledwie 2-3 dni. Rzadko, ale zdarza się, że wysypka pojawia się również na genitaliach, pośladkach czy w pachwinach.

Grypa bostońska często bywa mylona z ospą wietrzną. Wynika to z tego, że pojawiające się na jej skutek krosty są łudząco podobne do tych, z którymi mamy do czynienia przy ospie. Dlatego diagnostyka polega przede wszystkim na wizualnej ocenie zmian skórnych.

-->