Czym jest półpasiec – internista – pediatra – Centrum Medyczne CMP

Czym jest półpasiec – internista – pediatra – Centrum Medyczne CMP

internista piaseczno, internista warszawa, dobry internista piaseczno, dobry internista warszawa

Półpasiec to choroba, którą wywołuje ten sam wirus, który odpowiada za zachorowanie na ospę wietrzną. Objawy półpaśca są takie same u dorosłych i u dzieci, jednak mogą pojawiać się z różnym natężeniem. Głównym i bardzo charakterystycznym objawem półpaśca jest wysypka z pęcherzykami wypełnionymi płynem. W części ciała, na której wysypka się pojawiła chory odczuwa znaczny ból. Typowe na półpaśca jest to, że pęcherzyki zlokalizowane są zwykle po jednej stronie ciała np. na jednej stronie twarzy lub tułowia. Może też wystąpić gorączka połączona z nudnościami jak również osłabienie czucia i mięśni. Zmiany skórne utrzymują się zwykle 2-3 tygodnie, jednak najczęściej znikają już po 7 dniach.

Półpasiec może wywołać niepożądane powikłania, takie jak: neuralgia popółpaścowa czy zapalenie opon mózgowych. Intensywność i ryzyko powikłań zwiększa się wraz z wiekiem chorego. Przykładowo, półpasiec u dzieci przebiega zwykle bardzo łagodnie i niemal bezobjawowo.

Szczególnie niebezpieczną wersją półpaśca jest półpasiec oczny, który polega na tym, że wirus przenika aż do nerwów twarzy oraz oka. Konsekwencją tego rodzaju półpaśca może być porażenie nerwów twarzy i nerwu wzrokowego, z utratą wzroku łącznie.

-->