Skutki niedoboru luteiny w ciąży – ginekolog – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP

Skutki niedoboru luteiny w ciąży – ginekolog – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP

prowadzenie ciąży piaseczno, prowadzenie ciąży warszawa

Luteina to hormon, który odpowiada za zapłodnienie, a potem utrzymanie i prawidłowy rozwój ciąży. W przypadku niedoboru progesteronu ciąża jest zagrożona poronieniem lub przedwczesnym porodem. O niedoborze progesteronu mogą świadczyć plamienia, bóle w podbrzuszu i skurcze macicy występujące we wczesnej ciąży (do 12-13 tc).

Gdy pojawią się podobne objawy należy niezwłocznie poinformować o nich lekarza prowadzącego ciążę. Może on bowiem przepisać progesteron doustny lub dopochwowy. Niekiedy, takie postępowanie jest w stanie uratować ciążę przed poronieniem lub przedwczesnym porodem. Przepisuje się go również w przypadku zagrożenia przedwczesnym porodem w późniejszych fazach ciąży.

Niektórzy lekarze zalecają branie progesteronu w ciąży profilaktycznie. Szczególnie, gdy poprzednie ciąże zakończyły się wcześniej lub wystąpiły wcześniejsze poronienia. Wówczas luteinę warto przyjmować co najmniej do 16 tygodnia ciąży. Najczęściej w dawce 2 tabletek dziennie – jedną rano, drugą wieczorem.

Należy jednak uważać na przyjmowanie progesteronu doustnie, gdyż u kobiet borykających się z problemami wątrobowymi, może powodować dodatkowe dolegliwości. W takim przypadku zaleca się tabletki dopochwowe, które powodują, że metabolizm omija wątrobę i nerki.

-->