Luteina – hormon ciążowy – ginekolog – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

Luteina – hormon ciążowy – ginekolog – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

szkoła rodzenia Warszawa, szkoła rodzenia Piaseczno Centrum Medyczne CMP

Luteiną potocznie nazywa się hormon płciowy – progesteron. Jest on niezbędny do zapłodnienia, a potem utrzymania ciąży. Produkuje go ciałko żółte w jajniku oraz łożysko w ciąży.

Luteina odgrywa bardzo ważną funkcję w trakcie ciąży. Przede wszystkim, przygotowuje błonę śluzową macicy do implantacji czyli zagnieżdżenia zarodka. Przygotowanie błony polega tutaj głównie na silnym jej ukrwieniu oraz zgrubieniu. Poza tym, luteina odpowiada za utrzymanie ciąży aż do czasu wytworzenia się łożyska czyli przez okres ok. 3 miesięcy. Co więcej, hamuje skurcze macicy, zapobiegając tym samym poronieniu czy przedwczesnemu porodowi.

Dlatego w przypadku niedoboru progesteronu konieczna jest jego suplementacja pod postacią tabletek – doustnych lub dopochwowych. Sygnały, mogące świadczyć o tym, że w organizmie ciężarnej jest za mało luteiny to: plamienie lub krwawienie z dróg rodnych, silne bóle w podbrzuszu lub przedwczesne skurcze, które mogą doprowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu.

Warto wiedzieć, że w trakcie ciąży poziom luteiny wzrasta niemal stukrotnie! Jego spadek, tuż przed zakończeniem ciąży powoduje skurcze, a w konsekwencji – rozpoczęcie akcji porodowej.

-->