Zdrowe oczy a dieta – okulista – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

Zdrowe oczy a dieta – okulista – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

Czy wiesz, że problemy ze wzrokiem mogą być skutkiem niedoborów niektórych składników odżywczych i minerałów? O tym, że oczom szkodzi wielogodzinne siedzenie przed ekranem telewizora czy komputera oraz czytanie książek przy słabym świetle, wiemy nie od dziś.

Okazuje się jednak, że równie istotnym elementem dbania o zdrowie oczu jest odpowiednie żywienie. Jedną z cenniejszych witamin dla zdrowych oczu jest witamina A. Jej niedobór może powodować zgrubienie spojówki, która jest błoną śluzową oka. W rezultacie spojówka może zacząć wydzielać płyny ustrojowe o zmienionym składzie. Płyny, których pierwotną funkcją jest ochrona oka, przestają odpowiednio spełniać swoją rolę. Aby zapobiec tego typu, niekorzystnym zmianom, należy spożywać duże ilości żółtych, pomarańczowych oraz czerwonych warzyw czy owoców.

Dobroczynne działanie dla oczu wykazuje też szpinak oraz sałata. Jednak sama witamina A to za mało. Oczy potrzebują też witamin z grupy B. Znajdziemy je w pieczywie pełnoziarnistym, grubych kaszach czy w drobiu. Witaminy z grupy B nie tylko wspomagają pracę nerwu wzrokowego, ale również łagodzą objawy zmęczenia oczu, poprawiając przy tym ostrość widzenia.

-->