Ortopedia urazy wakacyjne – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

Ortopedia urazy wakacyjne – Piaseczno – Warszawa – Centrum Medyczne CMP!

urazy wakacyjne, jak leczyć wakacyjne urazy,

Nieprzygotowane do większego wysiłku fizycznego mięśnie, stawy i ścięgna łatwiej ulegają urazom. Dlatego zanim wybierzesz się na sportowy urlop, popracuj trochę nad kondycją: biegaj, rób ćwiczenia rozciągające. Zacznij chociaż tydzień przed wyjazdem.
I pamiętaj o obowiązkowej rozgrzewce przed grą w siatkówkę czy forsowną jazdą na rowerze. Potłuczenia to bardzo powszechne urazy, które najczęściej są spowodowane upadkiem lub uderzeniem. W chwili urazu drobne naczynia znajdujące się pod skórą pękają. Krew, która się w nich znajdowała, wylewa się do okolicznych tkanek, a to wywołuje obrzęk i zasinienie skóry. Skóra nad siniakiem nie ulega uszkodzeniu, ale zmienia barwę. Początkowo jest czerwona, potem sina, następnie żółtawa lub bladozielona. Zmiana barwy chorego miejsca to efekt powolnego wchłaniania do krwiobiegu uszkodzonych komórek krwi.
Najczęściej siniaki goją się samoistnie w ciągu 7–10 dni. Warto jednak przyśpieszyć ten proces i uśmierzyć ból. Zaraz po wypadku przyłóż zimny kompres, który zahamuje wewnętrzne krwawienie i zmniejszy obrzęk. Po upływie doby połóż na potłuczone miejsce ciepły, wilgotny kompres. To rozszerzy naczynia krwionośne, dzięki czemu organizm szybciej wchłonie krew z uszkodzonych naczyń. Gojenie stłuczeń przyśpiesza maść zawierająca arnikę lub wyciąg z nasion kasztanowca.

-->