Ciśnienie a ciepłe dni. Kardiolog Piaseczno – Warszawa Centrum Medyczne CMP

Ciśnienie a ciepłe dni. Kardiolog Piaseczno – Warszawa Centrum Medyczne CMP

kardiolog Piaseczno, kardiolog Warszawa Centrum Medyczne CMP

Upały są zagrożeniem dla osób ze schorzeniami układu krążenia. Słoneczne dni zachęcają do wypoczynku na świeżym powietrzu, jednak upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Szczególnie narażone w tym okresie są osoby starsze i zmagające się ze schorzeniami układu sercowo-naczyniowego.

Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, co może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia. Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza sprawia, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić – właśnie w taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego. Te pozornie niegroźne objawy mogą być zagrożeniem dla życia osób z chorobami układu krążenia.

Zdolność do precyzyjnej regulacji ciśnienia tętniczego i utrzymywania właściwego nawodnienia organizmu może być osłabiona u osób w wieku podeszłym i ze schorzeniami układu krążenia.