Więcej o USG 3D/4D

Więcej o USG 3D/4D

Badanie USG w trakcie ciąży jest od wielu lat podstawą do kontrolowania rozwoju płodu, jego ułożenia, rozmiarów, wykształcenia narządów. Do niedawna jednak lekarze musieli ograniczać się jedynie do obrazu 2D, który nie jest w stanie dostarczyć takie wielu informacji jak obraz 3D/4D. Większość z rodziców traktuje badanie USG 3D/4D jako dodatkową okazję do przyjrzenia się dziecku i możliwości nagrania płyty z badaniem jako pamiątki. Jednak cel badania jest dużo bardziej znaczący.

Postęp techniki sprawił, że lekarze ginekolodzy-położnicy uzyskali dodatkowe narzędzie pozwalające na dużo lepszą diagnostykę i monitorowanie rozwoju płodu. Badanie trójwymiarowe jest identyczne z każdym innym badaniem USG przez powłoki skórne a co za tym idzie jest całkowicie bezpieczne dla matki oraz jej dziecka. Obraz 3D jest wielopłaszczyznowy i pozwala na otrzymanie trójwymiarowego obrazu dziecka, natomiast obraz 4D daje możliwość zobrazowania jego ruchów.

Diagnostyka trójwymiarowa stała się narzędziem, które pozwala w bardzo dużym stopniu diagnozować wady rozwojowe i ewentualnie podjąć leczenia już w życiu płodowym. W trakcie badania ginekolog ocenia proporcje, długość, kształt, ułożenie kończyn oraz liczbę palców. Ponadto jeśli ma do dyspozycji odpowiedni sprzęt jest w stanie określić ilość płynu owodniowego, przepływ krwi przez żyły, wygląd kości (np. czaszki) oraz przezierność karku. Jeśli USG 3D/4D nie wykaże żadnych nieprawidłowości kobiety, które zaszły w ciążę po 35 roku życia lub z innych powodów są w grupie zagrożenia wadami genetycznymi, mogą uniknąć dużo bardziej inwazyjnej amniopunkcji.