Bolerioza szczepienia przeciwko kleszczom w Centrum Medycznym CMP

Bolerioza szczepienia przeciwko kleszczom w Centrum Medycznym CMP

szczepienia przychodnia PIASECZNO, SZCZEPIENIA PRZYCHODNIA Warszawa

Bolerioza to choroba rozpoznana dopiero w drugiej połowie XX wieku. Wywołana jest przez bakterie Borrelia burgdorferi. Niektóre odmiany boreliozy wywołują dolegliwości stawowe, inne neurologiczne. Istnieją też bakterie powodujące zmiany skórne.
Bolerioza atakuje tkankę łączną, mięśniową oraz nerwową. Sama choroba rozwija się w czasie od 1 do 3 dni od ukąszenia przez kleszcza. Często pojawia się tak zwany rumień wędrujący. Jest to zaczerwienienie o średnicy około kilkunastu centymetrów. Typowy rumień po ukąszeniu kleszcza zwykle jest jaśniejszy od środka.

W ciągu 2 tygodni do kilku miesięcy pojawiają się objawy wtórne. Może to być zapalenie stawów, zaburzenia neurologiczne i kardiologiczne. Jeśli nie podejmiemy odpowiedniego leczenia po roku od zakażenia borelioza przechodzi w postaci przewlekłą. Pojawia się gorączka, dreszcze, bóle głowy, gardła, stawów, tiki mięśni, sztywność stawów. Chory może potrójnie widzieć, mieć paraliż mięśni twarzy, zawroty głowy, problemy z mówieniem, orientacją przestrzenną.