Skip to main content
A- A A+

Gastroskopia w Centrum Medycznym CMP Piaseczno-Warszawa

21 października, 2014

Gastroskopia (nazywana także panendoskopią) – jest to jedno z badań endoskopowych pozwalających na diagnostykę i leczenie górnego odcinka przewodu pokarmowego tj.: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ta najważniejsza i najczęściej stosowana w schorzeniach tego typu metoda pozawala na bezpośrednie zobrazowanie śluzówki oraz ewentualne pobranie wycinków niezbędnych do badania histopatologicznego. Gastroskopia jest wykorzystywana w diagnostyce wrzodów, nowotworów, stanów zapalnych śluzówki, hamowania niewielkich krwawień czy w celu stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori (test ureazowy).

Jak wygląda?

Gastroskopia to badanie przeprowadzane przy użyciu aparatu zwanego endoskopem zazwyczaj w pozycji leżącej. Po miejscowym znieczuleniu przełyku pacjenta przez lekarza bądź pielęgniarkę, lekarz przez specjalny ustnik wprowadza elastyczną rurkę o średnicy około 1cm prosząc jednocześnie o jej połykanie. Rurka zakończona jest sondą pozwalającą na przekazywanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitor. Badanie trwa zwykle kilka – kilkanaście minut i nie powinno być bolesne. Często pacjenci w początkowym etapie wprowadzania endoskopu do przełyku mogą mieć odruch wymiotny, jednak w większości przypadków miejscowe znieczulenie pozwala na zahamowanie tego odruchu. W przypadku zaobserwowania zmian chorobowych śluzówki lekarza gastroenterolog pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Po badaniu niewskazane jest prowadzenie pojazdu przez kilka godzin oraz przez 2 godziny nie należy palić, pić ani spożywać posiłków.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent powinien zjawić się na badaniu na czczo. Przez 8 godzin przed gastroskopią nie powinno się nic jest a przez 4-6 nic pić, nie palić papierosów oraz nie żuć gumy. Należy także skonsultować z lekarzem czy w dniu badania można przyjmować stosowane leki.

Poza gastroskopią klasyczną od pewnego czasu wykonywana jest także gastroskopia przeznosowa, która jest metodą dużo lepiej tolerowaną przez pacjentów.


badanie gastroskopii piaseczno, badanie gastroskopii warszawa, gastroskopia piaseczno

Zapisz się na newsletter

Otrzymuj poradniki o zdrowiu oraz informacje o naszych promocjach