Gastroskopia w Centrum Medycznym CMP Piaseczno-Warszawa

Gastroskopia w Centrum Medycznym CMP Piaseczno-Warszawa

gastroskopia piaseczno, gastroskopia warszawa centrum medyczne cmp

Gastroskopia (nazywana także panendoskopią) – jest to jedno z badań endoskopowych pozwalających na diagnostykę i leczenie górnego odcinka przewodu pokarmowego tj.: przełyku, żołądka i dwunastnicy. Ta najważniejsza i najczęściej stosowana w schorzeniach tego typu metoda pozawala na bezpośrednie zobrazowanie śluzówki oraz ewentualne pobranie wycinków niezbędnych do badania histopatologicznego. Gastroskopia jest wykorzystywana w diagnostyce wrzodów, nowotworów, stanów zapalnych śluzówki, hamowania niewielkich krwawień czy w celu stwierdzenia obecności bakterii Helicobacter pylori (test ureazowy).

Jak wygląda?

Gastroskopia to badanie przeprowadzane przy użyciu aparatu zwanego endoskopem zazwyczaj w pozycji leżącej. Po miejscowym znieczuleniu przełyku pacjenta przez lekarza bądź pielęgniarkę, lekarz przez specjalny ustnik wprowadza elastyczną rurkę o średnicy około 1cm prosząc jednocześnie o jej połykanie. Rurka zakończona jest sondą pozwalającą na przekazywanie obrazu z wnętrza przewodu pokarmowego na monitor. Badanie trwa zwykle kilka – kilkanaście minut i nie powinno być bolesne. Często pacjenci w początkowym etapie wprowadzania endoskopu do przełyku mogą mieć odruch wymiotny, jednak w większości przypadków miejscowe znieczulenie pozwala na zahamowanie tego odruchu. W przypadku zaobserwowania zmian chorobowych śluzówki lekarza gastroenterolog pobiera wycinek do badania histopatologicznego. Po badaniu niewskazane jest prowadzenie pojazdu przez kilka godzin oraz przez 2 godziny nie należy palić, pić ani spożywać posiłków.

Jak przygotować się do badania?

Pacjent powinien zjawić się na badaniu na czczo. Przez 8 godzin przed gastroskopią nie powinno się nic jest a przez 4-6 nic pić, nie palić papierosów oraz nie żuć gumy. Należy także skonsultować z lekarzem czy w dniu badania można przyjmować stosowane leki.

Poza gastroskopią klasyczną od pewnego czasu wykonywana jest także gastroskopia przeznosowa, która jest metodą dużo lepiej tolerowaną przez pacjentów.