Cukrzycowa choroba oka – leczenie retinopatii cukrzycowej w Centrum Medycznym CMP Piaseczno-Warszawa

Cukrzycowa choroba oka – leczenie retinopatii cukrzycowej w Centrum Medycznym CMP Piaseczno-Warszawa

poradnia retinopatii cukrzycowej Piaseczno, poradnia retinopatii cukrzycowej Warszawa Centrum Medyczne CMP

Wysoki poziom cukru we krwi w przebiegu cukrzycy prowadzi do uszkodzenia drobnych naczyń krwionośnych. Wtórnie do tego rozwijają się powikłania, takie jak uszkodzenie nerek, zaburzenia czucia, „stopa cukrzycowa”, a także retinopatia cukrzycowa.

Retinopatia cukrzycowa, nazywaną „cukrzycową chorobą oka”, może doprowadzić nawet do utraty widzenia. Przez długi czas choroba może pozostawać bezobjawowa, nie sprawiając pacjentowi żadnych problemów. Niestety, rozpoznana późno, objawowa retinopatia bardzo słabo poddaje się leczeniu, pacjent często traci wzrok, mimo prób ratowania, zarówno przez leki, jak i laserowanie czy chirurgię.

Z tego powodu światowe Towarzystwa Diabetologiczne zalecają kontrolę okulistyczną u Pacjentów z rozpoznaną cukrzycą typu II raz w roku już od chwili rozpoznania cukrzycy, a po pięciu latach od rozpoznania cukrzycy typu I.

Te przesiewowe badania mają na celu wychwycenie bardzo wczesnych zmian w siatkówce oka i rozpoczęcie leczenia ZANIM Pacjent zauważy pogorszenie widzenia. Jednocześnie oko jest jedynym narządem, w którym możemy zobaczyć najdrobniejsze naczynia bez pobierania chirurgicznych wycinków, podobnie wyglądają one we wszystkich ważnych narządach (mózgu, sercu, nerkach). Informacja o stanie naczyń jest więc ważną informacją dla Państwa lekarza, na temat stanu naczyń w całym organizmie.

Obecnie szacuje się, że w Polsce choruje na cukrzycę około 3 mln osób, a jedynie dwa miliony mają tego świadomość i podejmują leczenie. Statystycznie więc w Gminie Piaseczno żyje około 5600 osób z cukrzycą, a 3800 leczy się z tego powodu.

Wychodząc naprzeciw tej rosnącej Grupie Pacjentów z cukrzycą w CMP Piaseczno można wykonać profilaktyczne badanie dna oka w cukrzycy. W czasie wizyty zbadane zostaną:

  • ostrość wzroku do dali i bliży,
  • postrzeganie barw,
  • badanie przedniego odcinka
  • badanie dna oka (zawsze po rozszerzeniu źrenic)
  • fotografia barwna dna oka – badanie unikatowe na obszarze Piaseczna, a zalecane w badaniu profilaktycznym przez Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Jeśli wyniki przeprowadzonych badań wskażą na konieczność dalszej diagnostyki, na terenie Poradni Zaawansowanej Okulistyki w CMP Piaseczno zaproponowane zostaną dalsze badania diagnostyczne: OCT, USG czy angiografia fluoresceinowa oraz leczenie laserowe.

-->