Polipektomia endoskopowa w Centrum Medycznym CMP Piaseczno

Polipektomia endoskopowa w Centrum Medycznym CMP Piaseczno

Polipektomia – jest to zabieg polegający na usunięciu z wnętrza przewodu pokarmowego zmiany zwanej polipem. Polipy są tworami guzowatymi wyrastającymi z błony śluzowej. Najczęściej mają charakter łagodny jednak pozostawione w organizmie mogą zezłośliwieć, dlatego też zaleca się ich jak najszybsze usuwanie.

Są dwie możliwości usunięcia zmiany: operacja chirurgiczne (z przecięciem powłok brzusznych) lub metoda endoskopowa. W warunkach ambulatoryjnych wykonuje się polipektomię endoskopową. Jest to zabieg bezbolesny, podczas którego można usunąć polipy o średnicy do około 10mm. Zastosowanie tego zabiegu pozwala na uniknięcie narkozy i blizn na skórze oraz zapewnia szybszy powrót do codziennej aktywności. W przypadku występowania zmian o większych rozmiarach najczęściej zaleca się wykonanie operacji.

Kolonoskopia z polipektomią to zabieg najczęściej wykonywany w znieczuleniu miejscowym tak jak sama kolonoskopia. Po odpowiednim przygotowaniu pacjenta do zabiegu do jelita przez kanał endoskopu zostaje wprowadzony instrument zakończony pętlą. Po założeniu pętli na polip oddziela się go od ściany jelita jednocześnie wykonując elektrokoagulację naczyń krwionośnych aby nie dopuścić do krwawienia. Usunięty polip przesyła się do oceny histopatologicznej. W przypadku występowania większej ilości polipów u pacjenta usuwa się je stopniowo w kolejnych zabiegach aby nie narażać jelita na zbyt dużą ilość uszkodzeń.