Co z tym cukrem – hipoglikemia

Co z tym cukrem – hipoglikemia

Od jakiegoś czasu źle sypiasz? Dokuczają ci częste skurcze mięśni? Ciągle jesteś zmęczony? Na dodatek jakiś czas po posiłku czujesz senność, masz problemy z widzeniem i zawroty głowy? Jeśli często odczuwasz wymienione powyżej dolegliwości koniecznie powinieneś skonsultować się z lekarzem. Mimo tego, że objawy nie wydają się być wyjątkowo niebezpieczne mogą być wynikiem np. hipoglikemii.

Hipoglikemia jest stanem, w którym stężenie glukozy w surowicy krwi spada poniżej wartości prawidłowej. Jej wystąpienie jest wynikiem zbyt dużych wyrzutów insuliny do krwi, która wiąże glukozę powodując jej niedobór w surowicy. W przypadku poważnej hipoglikemii może dojść do chwilowej utraty przytomności a nawet śpiączki cukrzycowej.

Hipoglikemia jest diagnozowana na podstawie badań laboratoryjnych w tym testu obciążenia glukozą, który pozwala na wykreślenie krzywej cukrowej. Lekarz prowadzący może zlecić dodatkowo także wykreślenie krzywej insulinowej.

Leczenie pacjentów z hipoglikemią polega na dążeniu do unormowania poziomu glukozy we krwi oraz kontrolowaniu pracy trzustki i wątroby. Opieka nad takim pacjentem może wymagać współpracy takich specjalistów jak diabetolog, endokrynolog i dietetyk.

W początkowych stadiach wystarczyć jednak powinno stosowanie odpowiedniej diety pozwalające na unormowanie poziomu cukru we krwi – ograniczenie spożycia węglowodanów prostych, alkoholu, mocnej kawy i herbaty, unikanie tytoniu i stresu, wprowadzenie regularnych, pełnowartościowych posiłków i aktywności fizycznej. W przypadku utrzymywania się lub nasilenia objawów konieczne może być wprowadzenie leków.

-->