Mleko – zalety i wady

Mleko – zalety i wady

Ostatnio głośno jest o mleku, które nie jest ponoć tak zdrowe, za jakie się je powszechnie uważa. Może było kiedyś, ale dziś już nie jest. Głównie dlatego, że zmienił się sposób produkcji białego płynu.

Pierwszorzędną zaletą mleka jest wysoka zawartość białka, które jest niezbędne do prawidłowego rozwoju człowieka. Kolejny plus to duża ilość wapnia przypadająca na jedną szklankę mleka. Ponadto mleko zawiera też cenną dla zdrowia witaminę A oraz inne wartościowe składniki, takie jak potas czy fosfor. Specjaliści twierdzą, że mleko jest też nieocenionym źródłem węglowodanów, w tym również pochodzących z laktozy i cukru mlekowego.

Niestety okazało się, że wapń zawarty w mleku nie jest dobrze przyswajalny dla człowieka, bowiem wchłanianie tego składnika blokuje nadmierna ilość białka… Białko z kolei wypłukuje wapń z organizmu. Badania wykazują, że w krajach, gdzie spożywa się najwięcej produktów mlecznych, mamy do czynienia z najwyższym wskaźnikiem osteoporozy. Z tych samych badań wynika, że blisko 75 proc. populacji nie produkuje enzymu niezbędnego do trawienia zwartej w mleku laktozy. Co więcej spożywania mleka nie zaleca się osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu.