Botoks – skutki uboczne

Botoks – skutki uboczne

Botoks zwany również botuliną lub jadem kiełbasianym to trucizna, która znalazła szerokie zastosowanie w medycynie. Niestety wszystkie trucizny mają to do siebie, że powodują skutki uboczne. W przypadku botoksu mogą to być skutki miejscowe, ogólne oraz immunologiczne. Do pierwszych zaliczamy wszelkie widoczne lub odczuwalne w miejscu podania zmiany, takie jak: ból, obrzęk, krwawienie czy zaczerwienienie.

Pewna część tych objawów może pojawić się również z przyczyn alergicznych. Jednak w przypadku reakcji układu immunologicznego znacznie częściej mamy do czynienia z astmą, zawrotami głowy lub świszczącym oddechem. W razie zaobserwowania przynajmniej jednego z wymienionych objawów, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Powikłaniem miejscowym, mogącym wystąpić po zastosowaniu zastrzyku z botoksu między brwiami jest opadająca powieka. Z anomalią mamy do czynienia najczęściej na skutek błędu przeprowadzającego zabieg lekarza, który zaaplikował zbyt dużą dawkę botuliny lub wstrzyknął się poniżej wyznaczonego punktu.

Zastrzyki z botoksu mogą też powodować przejściowe skutki uboczne, takie jak: nudności, wymioty, gorączka, opuchnięcie czoła, uczucie napiętej skóry czy intensywne zaczerwienienie w okolicy miejsca wkłucia. Objawy te pojawiają się zwykle tuż po zabiegu i ustępują samoistnie po kilku dniach.

-->