Ból krzyża, szyi i pleców

Ból krzyża, szyi i pleców

Ok. 80 proc. ludzi cierpi na bóle krzyża, szyi lub pleców. Ból ma zazwyczaj ostry, tępy charakter i często bywa bardzo nieprzyjemny. Co więcej – zdarza się, że promieniuje aż do kończyn. Efektem może być ograniczenie ruchomości ciała, a co za tym idzie – utrzymanie niewłaściwej postawy. Najczęściej zmiany ustępują samoistnie, po upłynięciu trzech miesięcy od momentu ich rozpoczęcia. Zdarza się jednak, że dolegliwości przybierają przewlekłą i trudną do wyleczenia postać.

Choroba dyskowa (bo tak nazywa się ta dolegliwość) to patologia w obrębie dysku międzykręgowego. Zmieniony dysk może powodować ucisk korzeni nerwowych, ten z kolei przyczynia się do wystąpienia ostrego bólu bądź zaburzeń czucia. Skąd bierze się choroba dyskowa? Najpopularniejsze przyczyny schorzenia to: długotrwałe przeciążenia, nagły, gwałtowny ruch lub wykonywanie pracy czy uprawianie sportu bezpośrednio związanych z podnoszeniem albo pchaniem ciężkich przedmiotów.

Deformacja kręgosłupa wiąże się nie tylko z bólem i ograniczeniem ruchomości ciała, ale również z zaburzeniami oddychania i krążenia. Najczęstsze formy zniekształcenia to kyfoza oraz skolioza. Warto jednak wiedzieć, że przy deformacjach kręgosłupa niezwykle rzadko zachodzi konieczność leczenia operacyjnego. Okazuje się, że dużą liczbę wad można leczyć przy zastosowaniu metod zachowawczych.

-->