Depilacja laserowa – zasady działania

Depilacja laserowa – zasady działania

Depilacja laserowa inaczej epilacja niepożądanego owłosienia za pomocą wiązki lasera, która wnika głęboko w skórę, niszcząc cebulkę włosa wraz z jej korzeniami, jest jednym z najpopularniejszych zabiegów wśród kobiet, czyż każda z nas nie chce na zawsze pozbyć się niechcianego owłosienia. Odpowiedź jest prosta, każda. Jednak zanim przystąpimy do zabiegu zapoznajmy się z ogólnymi zasadami – zabiegu depilacji.
Pierwszy zabieg depilacji laserowej powinien być poprzedzony konsultacją z kosmetologiem. Przeprowadzony wywiad pozwala na ocenę stanu i typu skóry oraz włosa, od tych czynników uzależnione jest prawidłowe dobranie parametrów lasera. U pacjentów, u których nie ma przeciwwskazań do wykonania zabiegu, zostaje wykonana próba laserowa.
Lista typowych przeciwwskazań:

 • choroby nowotworowe,
 • ciąża
 • bielactwo, łuszczyca, padaczka
 • świeża opalenizna (również solarium i samoopalacze)
 • obecność znamion barwnikowych na skórze, fotodermatozy (plamy)
 • aktywne infekcje skóry w miejscu poddawanym zabiegowi
 • krem z retinolem (przestać używać na 1 miesiąc przed zabiegiem)
 • leki światłouczulające, retinoidy,
 • zioła (dziurawiec, nagietek; przestać używać na 2 – 3 tygodnie przed zabiegiem),
 • depilacja depilatorem, woskiem i pęsetą ( przestać używać 1 miesiąc przed zabiegiem),
 • kolor włosów (siwe),
 • skłonność do przebarwień,
 • peeling (przestać używać do 1 tygodnia przed zabiegiem).

Na czym polega zabieg depilacji laserowej.
Światło lasera diodowego jest pochłaniane głównie przez melaninę (barwnik włosa), które następnie zmienia się w energię termiczną i niszczy nieodwracalnie cebulkę włosa. Warunkiem uzyskania zadowalających efektów jest dobór odpowiedniej mocy i czasu trwania impulsu, które są zależne od rodzaju skóry i włosów. Dlatego jednym z najważniejszych czynników bezpiecznego i skutecznego zabiegu jest chłodzenie, gdyż nie tylko włos, ale i naskórek zawiera melaninę i absorbuje energię światła. Komórki mieszka będące celem „ataku” leżą na głębokości ok. 1-3 mm w głębi skóry. Wystarczający do ich zniszczenia wzrost temperatury wymaga czasu 0.2-1 sek., a chłodzenie aktywne w tym czasie pozwala utrzymać skórę w bezpiecznej temperaturze. Dodatkowo ważną rolę odgrywa ucisk stosowany przy aktywnym chłodzeniu kontaktowym, gdyż nie tylko zapewnia dobry kontakt termiczny, ale także wyciska i usuwa hemoglobinę z naczyń krwionośnych zapobiegając ich zamykaniu i przywodząc mieszki włosowe bliżej naświetlanej powierzchni, a więc zwiększając skuteczność zabiegu.

Liczba koniecznych zabiegów.
Do utraty tymczasowego owłosienia (na okres 1-3 miesięcy) wystarczy 1 zabieg. Liczba koniecznych zabiegów dla uzyskania trwałego i znaczącego efektu jest ustalana indywidualnie w zależności od pacjenta i miejsca zabiegu. Większość pacjentów wymaga 2-5 zabiegów, by uzyskać trwałą, praktycznie całkowitą depilację. Trzeba też pamiętać, że każdy przypadek jest indywidualny i nie każdemu pacjentowi odrosną włosy po 4 czy 8 tygodniach. Niektórzy pacjenci potrzebują 10 lub 12 tygodni. Jeżeli drugi zabieg będziemy mieć wykonany po 4 tygodniach, a włosy nam jeszcze nie wypadną po pierwszym zabiegu- możemy być pewni, że zabieg ten nie będzie w pełni skuteczny.