Cukrzyca jak z nią żyć

Cukrzyca jak z nią żyć

Cukrzyca jest chorobą, na którą choruje wielu Polaków, zwłaszcza w podeszłym wieku. Charakteryzuje się ona podwyższonym poziomem glukozy we krwi spowodowanym brakiem insuliny w organizmie. Hormon insuliny produkowany jest przez gruczoł trzustkowy, odpowiadając za wiele czynności i procesów zachodzących w organizmie. W największym stopniu insulina odpowiada za prawidłową przemianę materii. Glukoza jest głównym źródłem energii naszego ciała, jednak bez insuliny nie spełnia prawidłowo swoich funkcji, stąd osoby cierpiące na cukrzycę są ospałe, zmęczone i senne.
Lekarze wyróżnili dwa rodzaje cukrzycy na podstawie wielu czynników:
1) Pierwszy typ cukrzycy – osoby cierpiące na ten rodzaj cukrzycy najczęściej są dziećmi lub nie przekroczyły 20 roku życia. Charakteryzuje się ona całkowitym brakiem insuliny lub jej znikomą produkcją przez organizm. Zawsze jest dziedziczona genetycznie.
2) Drugi typ cukrzycy – występuje znacznie częściej niż cukrzyca typu pierwszego. Narażone są na nią osoby starsze, otyłe oraz ze znacznym zaburzeniem przemiany materii. Charakteryzuje się ona tym, że organizm wytwarza insulinę w prawidłowych ilościach, jednakże nie umie przeobrazić glukozy w niezbędną energię.
Bez wątpienia choroba najczęściej dotyka osoby, w których rodzinie występowały przypadki zachorowań na cukrzycę, zwłaszcza pierwszego typu. W grupie ryzyka znajdują się także osoby, które przekroczyły kolejno 45 i 65 rok życia. Osoby otyłe, mające problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała, z nadciśnieniem tętniczym oraz pozbawione aktywności fizycznej także powinny liczyć się z tym, że są narażone na zachorowanie na cukrzycę. Duży poziom cholesterolu oraz przebyte choroby wątroby i trzustki także umieszczają nas w grupie ryzyka.
Jak rozpoznać, że mamy cukrzycę? Zaniepokoić nas powinny przede wszystkim podwyższony poziom cukru we krwi podczas wykonywanych systematycznie pomiarów, senność, zmęczenie, zrezygnowanie i ospałość. Diabetycy mają nagłe zmiany nastroju, są osłabione apatyczne. Często miewają nudności, ich waga spada, pomimo że ich dieta nie uległa znacznej zmianie. Charakterystycznym objawem cukrzycy jest także zwiększone pragnienie oraz towarzyszące jemu uczucie suchości w ustach, pomimo spożywania dużej ilości płynów. Pogarsza się wzrok, coraz częściej zdarzają się infekcje skórne, dziąseł i narządów płciowych. Mężczyźni mają zaburzenia erekcji, spada libido, mija ochota na kontakty seksualne.
Leczenie chorego polega w głównym stopniu w zależności od typu cukrzycy oraz stanu zdrowia diabetyka na przyjmowaniu leków obniżających poziom cukru we krwi lub dawkowaniu insuliny. Chory musi być pod opieką lekarza, pamiętać o systematycznej kontroli i mierzeniu poziomu ciśnienia tętniczego i cholesterolu we krwi. Zbilansowana dieta oraz konieczność zrzucenia nadprogramowych kilogramów powinna być priorytetem w przypadku osób otyłych i z nadwagą. Diabetyk powinien zmienić na stałe również sposób odżywiania się i swoje menu.
W jaki sposób zaopiekować się starszą osobą z cukrzycą? Przede wszystkim pamiętajmy o przeprowadzaniu regularnych badań poziomu we krwi chorego, pomagajmy przyjmować zapisane przez lekarza diety, zadbajmy i prawidłową dietę oraz odpowiednią aktywność fizyczną diabetyka.

-->