Po co wykonywać USG stawów biodrowych u niemowląt?

Po co wykonywać USG stawów biodrowych u niemowląt?

Wszyscy wiemy, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć…szczególnie jest to ważne w przypadku dzieci. Każdy rodzic marzy o tym, by jego dziecko było zdrowe, dlatego warto odpowiednio wcześnie wykonać kilka profilaktycznych badań. Tego typu badaniem jest USG bioderek.

Po co się je wykonuje?
Celem badania USG bioder niemowlęcia jest wczesne rozpoznanie (w pierwszych tygodniach po narodzeniu) wrodzonej dysplazji stawów biodrowych u dziecka. Dysplazja stawów biodrowych to wrodzone zniekształcenie, polegające na niedorozwoju i wzajemnym nieprzystosowaniu panewki znajdującej się w miednicy i bliższego końca kości udowej. Badanie pozwala określić ewentualny stopień nasilenia wady. Badanie powinno być wykonywane u noworodków (w pierwszym miesiącu życia), ponieważ wczesne wykrycie wady i wczesne rozpoczęcie leczeniadaje całkowite wyleczenie, prawie we wszystkich przypadkach.

USG stawów biodrowych ma niewątpliwą przewagę nad badaniem radiologicznym (RTG) stawów biodrowych z uwagi na możliwość wykonania badania wcześniej – w pierwszych tygodniach życia, gdy tymczasem badanie RTG stawów biodrowych wykonuje się po ukończeniu 4 miesiąca życia dziecka. W badaniu USG stawów biodrowych uzyskuje się obraz niektórych tkanek, których nie można uwidocznić w badaniu RTG.
Zapraszamy do wykonania badania USG bioderek dziecka w naszym Centrum

-->