USG jamy brzusznej Twojego dziecka

USG jamy brzusznej Twojego dziecka

Małe dzieci, poddawane wielu szczepieniom, są częstymi gośćmi w gabinecie pediatry. Rodzice przejęci nowo narodzoną pociechą często zasięgają porady lekarza, co pozwala im sądzić, że sprawują właściwą kontrolę nad stanem zdrowia swojego dziecka. W przypadku starszych dzieci spotkania z lekarzem są coraz rzadsze. Dawniej, gdy niemal w każdej szkole zatrudniony był lekarz, dzieci poddawano regularnym badaniom kontrolnym. Dziś szkoły nie zatrudniają lekarzy, a bilanse, czyli specjalne badania podsumowujące rozwój fizyczny i psychiczny starszych dzieci, przeprowadza pielęgniarka. Dlatego tak ważna jest czujność każdego rodzica.

Wszyscy rodzice nie mają wątpliwości, do jakiego lekarza i kiedy zwrócić się po pomoc lekarską w sytuacji, gdy dziecko kaszle, skarży się na ból ucha, zęba, ma wysypkę itp. Wykonanie badań zleconych przez lekarza pozwala na postawienie trafnej diagnozy i szybkie podjęcie właściwego leczenia.
Zdarza się jednak i tak, ze coś w zachowaniu pociechy budzi naszą niepewność, ale ignorujemy nasze przeczucia, ponieważ boimy się spotkać z zarzutem rodzicielskiej przeczulicy…

Tymczasem intuicja okazuje się być dobrym, ale wciąż niedocenianym doradcą. Zdarza się bowiem, ze po wielu latach dopada nas choroba, dolegliwość, której wcześniej u nas nie wykryto…a można było jej uniknąć, gdybyśmy zawczasu wykonali np. profilaktyczne badanie USG.
Jeszcze kilkanaście lat temu badanie to nie było tak popularne i ogólnie dostępne jak dziś, mogło budzić wiele wątpliwości. Dziś jest jednym z podstawowych badań, nie wymagającym skierowania od lekarza pierwszego kontaktu.

Niejedno dziecko wchodzące w tryb życia przedszkolaka, czy ucznia uskarża się na poranne bóle brzucha. W wielu przypadkach powodem tego typu zachowań -zazwyczaj przejściowych – bóle brzucha jest podłoże nerwowe…ale nie zawsze.

W sytuacji, gdy nasza pociecha uskarża się od pewnego czasu na ból brzucha, warto wykonać badanie USG jamy brzusznej.
Jest to badanie wykorzystujące fale dźwiękowe do zobrazowania organów wewnętrznych.
USG brzucha jest bezbolesnym badaniem, nie niosącym ze sobą żadnego ryzyka. Badający przesuwa małą głowicę po brzuchu i ustawia ją w różnych kierunkach. Następnie na ekranie monitora lekarz uprawniony do przeprowadzania badań USG dokonuje oceny kształtu i wielkości organów (wątroby, trzustki, nerek) oraz może zaobserwować ewentualne nieprawidłowe obszary w tych organach. Co ważne badanie USG umożliwia również wykrycie płynu w jamie brzusznej.

W Centrum Medycznym Puławska dzięki zapobiegliwości i czujności rodziców wykonaliśmy bez skierowania lekarza wiele badań USG jamy brzusznej dzieci, co pozwoliło na wykluczenie wielu schorzeń, zaobserwowanie określonych nieprawidłowości w jamie brzusznej dzieci, które nie dają żadnych objawów, a mogłyby w przyszłości być powodem poważnych problemów zdrowotnych niejednego nastolatka.

Wszystkich rodziców, którzy chcieliby i czują, ze powinni wykonać badanie USG swojego dziecka zapraszamy do naszego Centrum Medycznego Puławska

-->