Inhalacja – Nebulizacja w chorobach dróg oddechowych

Inhalacja – Nebulizacja w chorobach dróg oddechowych

Październik. Jeden z ostatnich (prawdopodobnie) słonecznych weekendów. Sobotnie przedpołudnie sprzyjało podziwianiu palety barw, jaką zafundowała nam jesień. Przydrożne drzewa jeszcze ubrane w liście zapraszały do tego, żeby je podziwiać. Ach! To była prawdziwa przyjemność! A potem… 24 godziny i całkowita zmiana! Wiatr, deszcz, wilgoć! Szaro i niemiło. A wiosna dopiero za 6 miesięcy!

W taką pogodę nie trudno o chorobę. Infekcje dróg oddechowych, grypa, przeziębienie zaczynają nam towarzyszyć coraz częściej. Dziecko wraca ze szkoły z gorączką i katarem, przedszkolne sale są coraz bardziej puste, a i nas od czasu do czasu coś „dopada” – katar, kichanie, drapanie w gardle. Nie zareagujesz w porę i choroba gotowa!

Jak sobie radzić w takiej sytuacji? Erę wszechobecnych antybiotyków mamy już chyba za sobą, coraz częściej w przypadku kataru czy kaszlu sięgamy do medycyny naturalnej. Jednym ze sposobów są inhalacje. Już nasze prababcie polecały tzw. parówki. Miska z gorącą wodą, rozpuszczone zioła, olejki itp., ręcznik na głowie… uciążliwa, ale jakże skuteczna metoda! Tylko kto wysiedzi z tym ręcznikiem 10-20 minut?

Coraz bardzie popularne jest stosowanie inhalatorów domowych. Urządzenia te są dostępne w aptekach, sklepach medycznych czy wypożyczalniach.

Inhalacja jest metodą zapobiegania i leczenia wielu schorzeń dróg oddechowych polegająca na wdychaniu rozpylonego środka leczniczego. Rozpylony przy pomocy nebulizatora lek łatwo dociera nawet do najmniejszych oskrzeli, dzięki czemu jego działanie jest szybkie, skuteczne i przynosi natychmiastową ulgę. Jest to metoda małoinwazyjna, szczególnie przydatna w leczeniu zakażeń górnych dróg oddechowych, jak też zaostrzeń astmy, czy choroby palaczy – przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ale jej najważniejszą zaletą jest fakt, że nie obciąża przewodu pokarmowego tak, jak leki podawane doustnie.

Czym jest inhalacja (nebulizacja)?

Inhalacja wskazane są u pacjentów z różnymi schorzeniami dróg oddechowych np. zapaleniem gardła, oskrzeli, krtani, astmą, zapaleniem płuc, mukowiscydozy. Dużą ulgę przynosi też osobom przebywającym w nadmiernie zanieczyszczonym środowisku (kurz, spaliny), palącym papierosy. Coraz chętniej po inhalacje sięgają też osoby pracujące „głosem” np. nauczyciele, lekarze, wykładowcy, śpiewacy, aktorzy . Nawilżanie dróg oddechowych ułatwia bowiem odkrztuszanie wydzieliny i chroni drogi oddechowe przed nadmiernym wysychaniem.

Jakie są więc zalety inhalacji?

 • Środek leczniczy trafia bezpośrednio do dróg oddechowych czyli do miejsca, w którym powinien działać
 • Leki działają szybciej a działania uboczne są znacznie mniejsze,
 • Efekty lecznicze można osiągnąć przy znacznie mniejszej dawce leku w porównaniu do leczenia preparatami doustnymi czy dożylnymi
 • Mniejsze koszty leczenia,
 • Działanie profilaktyczne – inhalacja np. roztworu soli fizjologicznej upłynnia zalegającą w drzewie oskrzelowym wydzielinę i chroni błonę śluzową.

Nie ma przeciwwskazań do stosowania inhalacji jeśli chodzi o wiek pacjenta. Może być ona z powodzeniem stosowana zarówno u małych dzieci jak i u osób starszych. Warto pomyśleć o tym przy wyborze inhalatora i wybrać taki, który może być używany przez całą rodzinę.

Najtrudniej przeprowadzić inhalację u kilkulatków. Nie jest łatwo utrzymać np. 3-latka przez 10 minut z maseczką na ustach. Czytanie bajek, oglądanie telewizji czasami odwraca ich uwagę od potrzeby „wysiedzenia” czasu inhalacji, ale po kilku takich zabiegach dzieciak zaczyna się nudzić. Trzeba więc po raz kolejny uruchomić wyobraźnię i zająć malucha czymś nowym.

Firma 3A, włoski lider w produkcji inhalatorów znalazła rozwiązanie. Proponujemy Państwu inhalator FUNNEB dla całej rodziny, ale z myślą o najmłodszych jego użytkownikach został on wyposażony w niekonwencjonalne akcesoria – pisaki do malowania po inhalatorze. Obudowa urządzenia jest łatwo zmywalna, wystarczy przetrzeć ją ciepłą wodą z płynem i już można tworzyć kolejne dzieła!
W ten sposób inhalacja staje się przyjemnością!

Jaki inhalator wybrać?
Zadaniem urządzenia do inhalacji jest przetwarzanie leku z postaci płynnej w aerozol. Bardzo ważna jest przy tym wielkość powstałej cząsteczki. Tylko cząsteczki mniejsze niż 5µ efektywnie docierają do drzewa oskrzelowego. Wielkość i ilość powstałych cząsteczek (poniżej 5µ) zależy od ilości sprężonego powietrza (przepływu powietrza) generowanego przez kompresor oraz od rodzaju rozpylacza (nebulizatora). Przepływ powietrza nie powinien być zbyt niski, ani zbyt wysoki. Optymalny to 16 l/min – 22 l/min

Jak prawidłowo przeprowadzić inhalację z zastosowaniem inhalatora pneumatycznego?
Inhalator pneumatyczny jest urządzeniem przeznaczonym do podawania leków metodą wziewną. Umożliwia podawane w warunkach domowych leków w postaci płynów do górnych i dolnych dróg oddechowych.

 • wlać odmierzoną dawkę leku do nebulizatora
 • połączyć nebulizator z maską lub ustnikiem
 • połączyć przewodem powietrza nebulizator ze sprężarką
 • inhalację należy wykonywać w pozycji siedzącej lub półleżącej
 • w czasie nebulizacji wykonywać głębokie, spokojne oddechy przez ustnik lub maskę
 • nebulizacja powinna trwać nie dłużej niż 10 min
 • inhalację można przerwać gdy w nebulizatorze nie powstaje już aerozol
 • po inhalacji należy wypłukać usta (przy inhalacjach z ustnikiem) lub umyć skórę twarzy (przy inhalacjach z maską)
 • dzieci powinny wykonywać inhalacje wyłącznie pod opieką dorosłych
 • natychmiast przerwać inhalację jeśli wystąpią działania niepożądane: duszność, sinica, znaczny niepokój u dziecka
 • po zakończeniu inhalacji należy umyć maskę, ustnik oraz nebulizator w ciepłej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń i dobrze wypłukać czystą wodą, pozostawić do wyschnięcia.

PROMOCJA DLA PACJENTÓW CENTRUM MEDYCZNEGO CMP!

Firma Stunmed przygotowała specjalna ofertę dla pacjentów CMP!
Inhalator FUNNEB możesz zakupić już za 140,00 PLN!
(+koszty przesyłki)

W celu zakupienia inhalatora napisz do nas:
biuro@stunmed.pl
lub zadzwoń
022-711-1442