Cytologia

Cytologia

Przebieg badania
Lekarz wprowadza do pochwy wziernik, a przez niego małą trójzębną szczoteczkę na dość długiej rączce. Na szczoteczkę pobiera z dwóch miejsc próbki złuszczonego nabłonka szyjki macicy wraz ze śluzem. Każdą próbkę przenosi się na osobne szkiełko, potem barwi ją i ogląda pod mikroskopem.

Celem badania cytologicznego (rozmazów z części pochwowej szyjki macicy) jest ocena czy złuszczające się komórki są prawidłowe czy patologiczne. Badanie cytologiczne pochwy (części pochwowej szyjki macicy) służy profilaktyce i wykrywaniu stanów przednowotworowych (przedrakowych) i raka inwazyjnego szyjki macicy, a także kontroli efektywności ich leczenia.

Badanie cytologiczne umożliwia stwierdzenie zmian zapalnych pochwy, ocenę hormonalną cyklu miesiączkowego.
Na wynik badania czeka się ok. 2 tygodni.

Przygotowanie do badania
Cytologię najlepiej jest wykonać w pierwszej połowie cyklu, 3-4 dni po ustaniu krwawienia miesiączkowego. Jeśli w tym czasie kobieta ma jakiś stan zapalny narządu rodnego (mogą o tym świadczyć m.in. upławy), lepiej jest badanie przesunąć w czasie i najpierw się wyleczyć.

Przez trzy dni poprzedzające cytologię nie należy stosować leków dopochwowych (również dopochwowych środków antykoncepcyjnych), wykonywać irygacji, trzeba powstrzymać się od współżycia płciowego.

Cytologii nie wykonuje się u kobiet, które jeszcze nie współżyły.

Wskazania:

    • Badanie powinno być regularnie powtarzane od czasu rozpoczęcia współżycia płciowego:

raz na rok:

  • U kobiet z wysokim ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (częsta zmiana partnera seksualnego, nawracające stany zapalne pochwy, krwawienie kontaktowe z pochwy – spowodowane np. stosunkiem płciowym);

raz na dwa lata:

  • U kobiet z małym ryzykiem zachorowalności na raka szyjki macicy (stały partner seksualny, z dwoma kolejnymi (w odstępach 12 miesięcy) prawidłowymi wynikami (Io lub Iio wg Papanicolaou) badania cytologicznego.
  • U kobiet ciężarnych dwukrotnie: w I i III trymestrze ciąży, tj. w okresie 1-3 i 7-9 miesiąca ciąży.
  • Kontrola leczenia zachowawczego i operacyjnego nadżerki tarczy szyjki macicy.
  • Badanie może być powtarzane wielokrotnie. Wykonywane jest u pacjentek w każdym wieku, a także u kobiet ciężarnych.
-->