Wycięcie kłykcin kończystych

Wycięcie kłykcin kończystych

Kłykciny kończyste to tzw. brodawczaki weneryczne. Charakteryzują się przerostem nabłonka okolic narządów płciowych, krocza i odbytu wywołanym przez wirus brodawczaka ludzkiego ( HPV ). Zarażenie odbywa się głownie droga płciową, jednak możliwe są tez inne sposoby zarażenia ( u dzieci podczas porodu od matki ).

Leczenie jest trudne i długie z racji nawrotności choroby, a także ze względu na duże obszary jakie atakuje wirus. Szczególny problem stanowią kłykciny wewnątrz odbytu, gdyż niemożliwe jest stosowanie wielu leków, które z powodzeniem radzą sobie z chorobą na powierzchni skóry. Nawet krioterapia zastosowana w takim przypadku może wywołać martwice kanału odbytu i ściany odbytnicy.

Objawami mogą być występujące niewielkie grudki w okolicy odbytu i narządów płciowych. W czasie postępowania choroby mogą to być twory „kalfiorowate”, rozległe wykwity i cieknące guzy. Zmiany wewnątrz odbytu charakteryzować się mogą pieczeniem, świądem, uczuciem wilgotności, a czasem niewielkim krwawieniem przy defekacji.

W przypadku gdy leczenie farmakologiczne zawodzi, stosuje się metody chirurgiczne takie jak:

  • krioterapia ( zabieg cyklicznego zamrażania i odmrażania komórek )
  • wycięcie
  • elektrokoagulacja ( ścinanie biała za pomocą łuku elektrycznego )
-->