Wrastajacy paznokieć

Wrastajacy paznokieć

Wrastanie paznokcia jest najczęściej skutkiem wcześniejszego urazu płytki paznokciowej, powstałym np. wskutek zbyt głębokiego obcięcia paznokcia, skaleczenia wału paznokciowego podczas wycinania skórek lub obgryzania paznokcia przez dziecko. Wrastanie paznokcia może być następstwem noszenia zbyt ciasnego obuwia. W efekcie dochodzi do nieprawidłowego zawijania się i wrastania paznokcia z jednego lub obu boków w wał otaczający płytkę paznokciową.

Pogrubiały i zagięty paznokieć wbija się pod przerosły i zaczerwieniony przyśrodkowy fałd okołopaznokciowy. Powikłaniem tego stanu może być zropienie fałdu, martwica spowodowana przewlekłym uciskiem oraz owrzodzenie. Leczenie zachowawcze polega na stosowaniu leków przeciwzapalnych, przymoczków, maści z antybiotykiem itp. Istotna jest staranna pielęgnacja stóp, zaleca się także moczenie stóp w roztworze nadmanganianu potasu, prawidłowe talkowanie oraz zakładanie pod krawędzie paznokcia waty.Najczęstszym i najskuteczniejszym jednakże sposobem na pozbycie się bolącego problemu z paznokciem jest zabieg chirurgiczny.

Polega on na wycięciu klinowym paznokcia do poziomu łożyska. Jeśli paznokieć jest znacznie wrośnięty, a w jego rogu powstał ropień, to dochodzi również do usunięcia bocznego brzegu paznokcia. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym. Do czasu wygojenia stosowane są opatrunki wysuszające. Jeżeli paznokieć jest bardzo gruby i głęboko usadowiony, możebyć usunięty w całości. Wiąże się to z trwałym pozbawieniem paznokcia, gdyż podstawę należy wyłyżeczkować, co uniemożliwia jego odrośnięcie. Zwykle takie bardzo głęboko osadzone, uciążliwe paznokcie stóp spowodowane są przewlekłą infekcją grzybiczą.

Aby zapobiec wrastaniu paznokcia należy przede wszystkim właściwie codziennie pielęgnować stopy, czyli obcinać paznokcie bez zaokrąglania brzegów oraz delikatnie odsuwać skórek, najlepiej za pomocą specjalnych płynów do usuwania skórek, tak żeby nie skaleczyć wału paznokciowego. Nie wolno również samodzielnie wyrywać „przeszkadzających” nam fragmentów paznokcia, tzw. cierni.Jeśli natomiast taki problem się pojawi, warto skorzystać z pomocy kosmetyczki lub lekarza chirurga.

Zapraszamy wszystkie osoby z problemem paznokciowym do naszych lekarzy chirurgów.

-->