Mokry kaszel – jak z nim walczyć

Mokry kaszel – jak z nim walczyć

Każdemu z nas znane jest uczucie uciążliwego duszącego i suchego kaszlu…
Najczęściej towarzyszy przeziębieniu, zapaleniu oskrzeli, krtani i stanowi zapalnemu dróg oddechowych. To gwałtowne wypychanie powietrza przez głośnię, mające na celu usunięcie z naszych dróg oddechowych nadmiaru śluzu lub ciała obcego jest mechanizmem obronnym naszego organizmu.
Niewątpliwie jednak faza choroby, gdy kaszel jest suchy, jest szczególnie uciążliwa.

Gdy często pokasłujemy, oskrzela stają się podrażnione, co potęguje odruch kasłania – i tak rozpoczyna się błędne koło. Kasłanie ma sens wówczas, gdy jest co wykrztuszać. Mokry kaszel usuwa bowiem odrywający się śluz, a także bakterie, które znajdują w nim wygodą siedzibę. Suchy kaszel natomiast bardziej szkodzi niż pomaga. Chory się męczy, ma coraz bardziej zdarte gardło, a odruch kasłania niczego nie oczyszcza.

Co zrobić, żeby kaszel od razu był wilgotny – czyli pomagał wyzdrowieć?

Przede wszystkim należy wyhamować fazę kaszlu suchego i przyspieszyć pojawienie się fazy kaszlu wilgotnego. Jest to możliwe przy pomocy określonych syropów i środków rozrzedzających wydzielinę, dzięki czemu chory z większą łatwością może odkaszlnąć.
A w jaki sposób dochodzi do odkaszlnięcia? Niby prosto, a jednak jak w głównym ośrodku dowodzenia.

Receptory kaszlu w drogach oddechowych przesyłają informację o tym, że coś je podrażnia.
Informacja ta biegnie dalej do ośrodka kaszlu w rdzeniu przedłużonym, a dalej włóknami czuciowymi nerwu trójdzielnego, językowo-gardłowego i nerwu błędnego. Od tej chwili ośrodek kaszlu zaczyna wydawać rozkazy reszcie ciała.
Bierzemy głęboki wdech powietrza (2 – 4 litry).
Przez nerw krtaniowy zwrotny biegnie wiadomość: „zamknąć nagłośnię!” Jednocześnie zamykają się struny głosowe i rozluźnia się przepona.
Impulsy wędrujące nerwami rdzeniowymi zmuszają mięśnie wydechowe do skurczu.
Ciśnienie powietrza w drogach oddechowych rośnie o około 100 mm Hg (0,13 atm.)
Nagłośnia się otwiera i powietrze wylatuje z dróg oddechowych z prędkością 120-160 km/h. Wyrzucane przez zwężone oskrzela burzy się i wiruje. Dzięki temu pozbywa się wydzieliny oskrzelowej.

Bodźcem do kasłania są podrażnienia dróg oddechowych. Ta reakcja jest niezależna od woli, bowiem od niej może zależeć życie. Gdyby cokolwiek dostało się do tchawicy lub oskrzeli, mogłoby je zatkać. Jedyny ratunek to wówczas gwałtowny wydech, który usuwa zanieczyszczenie. Kaszel ratuje więc niekiedy życie.

Są również inne ważne przyczyny duszącego kaszlu:

Astma
Kaszel na tle alergicznym
Działanie uboczne niektórych leków.
Niektóre choroby narządów wewnętrznych, np. zator płuc, cofanie się kwasu żołądkowego do przełyku lub niektóre choroby serca.
Przyczyny psychiczne, na przykład nerwowość lub stany lękowe.

Bez względu na przyczynę kaszlu, warto jest skorzystać z porady lekarza specjalisty…szczególnie, gdy kaszel jest uciążliwy. Może być bowiem sygnałem poważnej dolegliwości.

Zapraszamy serdecznie do odwiedzenia w Centrum Medycznym Puławska naszych lekarzy internistów oraz pediatrów, pulmonologów.

-->