Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego

Zespół napięcia przedmiesiączkowego ma bardzo wiele różnych objawów i chociaż nie są groźne, bo są czymś naturalnym…mogą niejednokrotnie kompletnie zepsuć nam – kobietom – dzień i nastrój.

Naukowcy nie mogą udzielić jednoznacznej odpowiedzi dlaczego jedne z nas mają PMS (czyli zespół napięcia przedmiesiączkowego), a inne nie, dlaczego niektóre z nas odczuwają PMS dokuczliwiej w okresie jesiennym, inne popadają w depresję, wiele z kobiet na kilka dni przed miesiączką jest drażliwych, zdenerwowanych , kłótliwych, a inne wchłaniają dwie bombonierki naraz…

Okazuje się, że u żadnej z kobiet PMS nie przebiega w identyczny sposób. Kiedy objawy przedmiesiączkowe utrudniają Ci życie, jesteś jak odbezpieczony granat, koniecznie należy zgłosić się do lekarza ginekologa, który dobierze dla Ciebie odpowiednią terapię: dietę, środki przeciwbólowe i rozkurczowe oraz leki hormonalne.
Jest to tym bardziej uzasadnione, że u wielu kobiet (1-5%) objawy są tak silne, że potrafią wyłączyć kobietę z normalnego funkcjonowania na co dzień nawet na kilka dni: ataki migreny, zawroty głowy, ból piersi i nudności, napady płaczu, a nawet agresji.

Warto podkreślić, że PMS pojawia się głównie w płodnych cyklach i dokucza głównie kobietom w wieku między 25 a 35 rokiem życia, gdy cykle te SA najbardziej regularne i płodne.

Sytuacja jest trudniejsza, gdy kobiety, które odczuwają dotkliwie PMS towarzyszą również co miesiąc bolesne miesiączki.
Dolegliwości pojawiają się najczęściej w przeddzień lub pierwszego dnia krwawienia. Drugiego dnia z reguły stopniowo zmniejszają się i zanikają. Mogą jednak utrzymywać się przez cały czas trwania miesiączki. Ból ma charakter skurczowy i może mieć różne nasilenie: od lekkiego pobolewania lub tylko uczucia ciężaru w dole brzucha po niezwykle silny, zmuszający do położenia się do łóżka.

Niektóre kobiety – na szczęście nie wszystkie – oprócz bólu cierpią także na bóle głowy i krzyża, osłabienie i zmęczenie, nudności i wymioty, zaburzenia pokarmowe pod postacią wzdęć, zaparć lub biegunek oraz depresyjny nastrój. Mamy do czynienia wtedy z pełnoobjawowym zespołem bolesnego miesiączkowania.

Powtarzające się bolesne miesiączki są sygnałem, że należy zgłosić się do ginekologa, by wykluczyć anomalie anatomiczne układu rozrodczego lub zmiany chorobowe. Najczęściej stawiane rozpoznania to: niedorozwój lub wadliwa budowa macicy, jej tyłozgięcie albo nadmierne przodozgięcie, endometrioza, mięśniaki macicy oraz przewlekłe stany zapalne narządów rodnych.

W przypadku występowania bolesnych miesiączek ulgę wielu kobietom przynosi doustna antykoncepcja. Hormonalne środki antykoncepcyjne są wyjątkowo skuteczną postacią kontroli płodności, a dodatkowo znacznie redukują comiesięczne dolegliwości związane z pojawieniem się miesiączki (bóle podbrzusza, intensywność krwawień, trądzik, nagłe zmiany nastroju)

Ze względu na łatwość stosowania tej metody zapobiegania ciąży oraz jej dużą niezawodność, pigułka jest najczęściej wybieranym rodzajem antykoncepcji. Doustne preparaty antykoncepcyjne zapewniają bowiem szereg korzyści dodatkowych, obejmujących rzadsze występowanie nowotworów jajnika czy błony śluzowej macicy.

Najnowsze środki antykoncepcyjne – innowacyjne pigułki o niskiej dawce hormonów, zapewniają kobietom wyjątkowo wysoki poziom dobrego samopoczucia. Preparaty te zawierają progestagen, zwany drospirenonem. Jest to substancja podobna do naturalnego progesteronu produkowanego przez organizm, zmniejszająca zatrzymanie wody powodowane przez estrogeny, dzięki czemu zmniejsza również typowe dolegliwości przedmiesiączkowe, takie jak wzrost masy ciała, tkliwość piersi oraz wahania nastroju.

Ze sposobów niefarmakologicznych przynoszącym ulgę w bolesnych miesiączkach i w okresie przedmiesiączkowym skuteczne są masaże brzucha np. z zastosowaniem olejku lawendowego o silnym działaniu rozkurczowym. Dobrze jest też pić napary ziołowe z rumianku rzymskiego, liści malin lub mięty na 2-3 dni przed spodziewaną menstruacją. Mają one łagodne działanie rozkurczowe. Przy bolesnych miesiączkach ważna jest także odpowiednia dieta. Należy unikać potraw wzdymających, ostro przyprawionych, słonych i ciężkostrawnych oraz zrezygnować z mocnej kawy, herbaty i coca-coli na rzecz naparów ziołowych lub wody mineralnej.

Jeśli pojawiający się silny zespół PMS, a także ból podczas menstruacji znacznie utrudnia jakość życia, nie należy zwlekać z wizytą u lekarza ginekologa.

Zapraszamy serdecznie do Centrum Medycznego Puławska, gdzie fachowych porad mogą Panie oczekiwać od naszego zespołu ginekologów.

-->