USG jamy brzusznej

USG jamy brzusznej

Wskazania
– Bóle brzucha o ostrym i przewlekłym charakterze
– Powiększenie obwodu jamy brzusznej
– Uraz jamy brzusznej
– Żółtaczka
– Krwawienia z przewodu pokarmowego, układu moczowego i dróg
rodnych
– Utrudnienia w oddawaniu stolca
– Wymioty
– Biegunki
– Zakażenie układu moczowego
– Utrata wagi ciała
– Anemia
– Utrzymująca się podwyższona temperatura ciała o niejasnej etiologii.
– Podwyższone OB
– Inne, celem wyjaśnienia nieprawidłowych wyników klinicznego badania jamy brzusznej czy badań dodatkowych

Przygotowanie do badania
Pacjent zgłasza się na badanie na czczo, bez jedzenia i picia przez 5-6 godzin. W razie potrzeby można pić niewielkie ilości niegazowanych płynów (woda mineralna, słaba gorzka herbata).

W miarę możliwości pacjent zgłasza się na badanie z wynikiem poprzedniego badania.

Ocena narządów w badaniu usg może być utrudniona dużą ilością gazów jelitowych. Stąd sugerujemy aby w dniu poprzedzającym badanie unikać pokarmów wzdymających, ciężkostrawnych, owoców, słodyczy. Można również zastosować Espumisan.

Przebieg badania

Po wejściu do gabinetu pacjent przekazuje lekarzowi skierowanie, ewentualnie prosi o wykonanie określonego badania. Następnie kładzie się na leżance w sposób wskazany przez lekarza. Lekarz pokrywa skórę pacjenta i głowicę aparatu żelem i przykłada głowicę do badanej części ciała. Przezskórną ultrasonografię jamy brzusznej wykonuje się najczęściej w pozycji leżącej chorego na plecach, na obu bokach, a niekiedy także na brzuchu. Część badania może odbyć się w pozycji stojącej, np. celem oceny nadmiernej ruchomości narządów. Najczęściej narządy nadbrzusza dostrzegalne są lepiej w momencie głębokiego wdechu, dlatego lekarz prosi o wykonanie głębokiego wdechu z zatrzymaniem możliwie jak najdłużej powietrza w płucach. Sytuacja ta powtarza się wielokrotnie. W tym czasie lekarz przesuwa sondę nad poszczególnymi narządami jamy brzusznej. Z reguły w ten sposób oceniamy stan wątroby, pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, nerek, nadnerczy, trzustki, śledziony.

Wynik badania przekazywany jest w formie opisu bezpośrednio po badaniu.

-->